Felújítják és kulturális események befogadására teszik alkalmassá a Pest megyei település legrégebbi műemléképületét, a több mint 200 éves zsinagógát.
Fazekas László, a város polgármestere elmondta: a múlt év őszén kezdődött és várhatóan április végén befejeződő munkálatok 289 millió forintba kerülnek. A kivitelező a közbeszerzési értesítő szerint a budapesti Garage Ingatlanfejlesztő Kft. A település honlapjáról kiderül, hogy a projekt az Európai Gazdasági Térség Alapok (EEA Grants) támogatásával valósul meg.
A polgármester tájékoztatása szerint már hosszú ideje vártak erre a lehetőségre, hiszen az 1800-as évek elején épült, klasszicizáló késő barokk zsinagóga a beruházás előtt méltatlanul rossz állapotban volt. A korábbi időszakban teljesen kifosztották, az idő pedig a falakat és a belső teret sem kímélte.
A projekt keretében helyreállítják az épület eredeti arculatát, funkcióját tekintve pedig kulturális események befogadására teszik alkalmassá. A jövőben ugyanis az egykori zsinagóga a művészetek háza lesz Albertirsán, falai között koncerteket, hangversenyeket, kiállításokat szerveznek majd. A megközelítőleg 300 négyzetméteres épület mintegy 120 fő befogadására lesz alkalmas, az épület előtt pedig szabadtéri színpadot létesítenek.
A három épületben húsz lakást alapítanak ki; a földszinten pedig a közösségi terek, illetve az igényeknek megfelelő szolgáltatóegységek működnek majd.
Mindössze kilenc hónap alatt építette fel az 5300 négyzetméteres gyártócsarnokot a Weinberg.