A Mapei is hozzájárult a geszti Tisza-kastély újjászületéséhez.
A 250 éves geszti Tisza-kastély a magyar történelem egyik ikonikus épülete, amely évszázadokon át tanúja volt a nemzet sorsfordító eseményeinek, és amely két miniszterelnököt is adott az országnak. A kastély az utóbbi évtizedekben már romos állapotban volt, a 3 éven át tartó felújítása a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram részeként valósult meg a WEST HUNGÁRIA BAU Kft. és a BUILD IT Mérnökiroda Zrt. konzorciuma által. A rekonstrukció során a szakemberek a műemléki falazatok helyreállításához a Mapei szárítóvakolat-rendszerét és falazóhabarcsát használták.
Az 1761 és 1772 között épült kastély az Alföld szívében, Geszt községben található, és szorosan kapcsolódik a Tisza család nevéhez, amely Magyarország politikai és kulturális életének meghatározó szereplője volt a 19. században.
A rekonstrukció elsődleges célja az volt, hogy az épületegyüttes legutolsó, eredeti állapota kerüljön helyreállításra.
A kastély főépületében az egyes helyiségek visszakapták korabeli funkciójukat, mint például Tisza István dolgozószobája; míg a női szalon kiállítótérré és rendezvényhelyszínné is vált, ahol lehetőség van üzleti találkozók, csapatépítő tréningek, konferenciák és polgári esküvői szertartások megrendezésére is. A kastély terei a mai kor elvárásainak megfelelő szolgáltatásokat nyújtanak, ilyen a kávézó és a múzeumpedagógiai foglalkoztatótér.
A rekonstrukciónak köszönhetően teljesen megújult a kastélykert és park is, amelyek határán fölépült a meghitt atmoszférájú Arany János Vendégház, ami tökéletes szálláshelyet biztosít a több napra érkező látogatóknak, az elvonulásra és elcsendesedésre vágyóknak. A megújult Tisza-kastély a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. hálózatán belül is egyedülálló, komplex turisztikai fejlesztési mintaprojekt, amelyben állandó kiállítás, szálláshely, éttermi szolgáltatások és multifunkciós sportpályák is helyet kapnak.
Az épület felújítása során komoly feladatot jelentett a kívül-belül egyaránt leromlott állapotú falazat felújítása, mind a homlokzat, mind pedig a pince esetében.
A homlokzat felújításánál a nedvesedés elleni probléma megoldásaként a szakemberek a Mapei POROMAP szárítóvakolat rendszerét alkalmazták az épület lábazatán változó magasságban, 90 és 200 cm között., összességében kb. 450 m² felületen.
A POROMAP szárítóvakolat rendszer lehetővé teszi tégla, kő és tufa falazatok helyreállítását, mivel a rendszer elemei magas szulfátállósággal és kiváló páraáteresztő képességgel rendelkeznek.
A régi vakolat leverését követően a falazat megszilárdításához PRIMER 3296 alapozó került felhasználásra, amely képes behatolni az akár csak kismértékben porózus építőanyagokba is.
A megtisztított felületű falra előfröcskölő habarcs, a POROMAP RINZAFFO PLUS került fel, melynek feladata, hogy megfelelően homogén felületet biztosítson a szárítóvakolat számára, növelje a tapadást. Ezt követően a POROMAP szárítóvakolat, majd a POROMAP FINITURA CIVILE mész bázisú simítóhabarcs tette teljessé a rendszert. Ez egy olyan természetes felületképző anyag, ami esztétikus felületet biztosít a felújított falszerkezetnek.
A kastély pincéjében a Mape-Antique Allettamento falazóhabarcsot alkalmazták a falak teljes, - körülbelül 2,5 méteres - magasságában, összesen mintegy 3 000 m²-es felületen.
Ez egy természetes hidraulikus mész és eco-puccolán bázisú, 100%-ban cementmentes habarcs, mely kifejezetten műemléki épületekhez került kifejlesztésre, és a kiválasztásánál ezen felül az is szerepet játszott, hogy hazai viszonyokhoz is megfelelő szilárdsággal és fagyállósággal rendelkezik.
A habarcshoz akár 20 %-ban homok is adható, így a végső felületi megjelenés az építményekhez mind látványában, mind anyagstruktúrájában illeszthető. A termék további előnye, hogy egyszerre falazó- és fugázóhabarcsként is használható és négy különböző színben elérhető, melyek akár egymással is keverhetőek és így további színek is előállíthatók.
A Poromap rendszerhez hasonlóan a Mape-Antique Allettamento alkalmazása előtt is lehet használni Primer 3296 alapozót.
Az újjáéledő kastély nemcsak a Tisza család örökségét őrzi, hanem inspirációként szolgál mindazok számára, akik hisznek abban, hogy a múlt értékei a jelenben is megőrzendő kincsek. A Mapei büszke arra, hogy megoldásaival és szakmai tudásával hozzá tudott járulni a kastély épületének hosszú távú megőrzéséhez és védelméhez, biztosítva a tartós és esztétikus végeredményt.
Ha mélyebben érdekli a téma, keresse a Mapei szaktanácsadóit, szívesen válaszolnak szakmai kérdéseire, akár a projekt helyszínén is!
Nemzeti függetlenségünk egyik legfontosabb szimbóluma, a Magyar Tudományos Akadémia székháza hatalmas átalakuláson esik át. A Fejér-B.Á.L.- ÉPKAR Zrt.-Vitruvius Kft. hármas konzorciumi fővállalkozásában zajló kivitelezésen már több fontos munkafázist sikerült lezárni.
Az akkumulátorcella-gyár épülete elkészült, jelenleg az épületgépészeti és villamossági szerelések zajlanak.