2024.11.21, Csütörtök

A céginformációs szolgáltató az MTI-nek eljuttatott elemzésében 6509 építőipari vállalkozás megszűnéséről számolt be, ez 17 százalékkal több, mint egy évvel korábban, ez az eddigi legrosszabb éves adat. Az Opten adatai szerint tavaly csupán 2674 építőipari céget alapítottak, ami szintén negatív rekordot jelentett.

Ugyanakkor Petrics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója kifejtette: a szigorú ágazati szabályozások hatására javult valamelyest az adófegyelem, és visszaszorult az a gyakorlat, hogy a tulajdonosok az egyik céget döntik be a másik után, mindenütt adóssághegyeket és lánctartozást hagyva maguk után. Hozzáfűzte, míg 2012-ben a működő cégek 5,6 százalékával szemben indult felszámolási eljárás adósságok miatt, addig 2015-ben 2,4 százalékra csökkent ez az arány.

A szakember szerint szinte biztosra vehető, hogy az ágazat teljesítménye hamarosan növekedésnek indul. A cégek megrendelésállományát és ezáltal teljesítményét alapvetően két tényező befolyásolja majd, az egyik a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) sikeressége, a másik a most induló új európai uniós támogatási ciklus.     

Petrics Richárd úgy fogalmazott: bár a csokra sok az érdeklődő, ma még nem lehet tudni, hogy ez az érdeklődés milyen közép- és hosszú távú gyakorlati hatásokkal jár. Véleménye szerint a hirtelen megugró keresletet az ingatlanpiac és az építőipar nem fogja tudni kiszolgálni, emiatt rövid távon komoly anomáliák lehetnek a szektorban, valamint szakemberhiány kialakulására is lehet majd biztosan számítani. Ilyen bizonytalan helyzetben az ingatlanpiaci beruházás magas kockázattal jár, ezért várhatóan a beruházók egy része is kivár még - hívta fel a figyelmet az Opten igazgatója.     

Az új európai uniós pályázati ciklus kapcsán kifejtette: a kormány az uniós források felhasználásának hatékonyságát szeretné növelni, míg korábban a lehívások maximalizálása volt az elsődleges szempont.

Vagyis hatékonyabb beruházásokra lehet számtani, de nehéz megmondani, hogy ez milyen lendületet ad az építőipar 2016-os teljesítményének - tette hozzá.     

Az Opten igazgatója szerint nem az idei, hanem a jövő év lesz látványos az építőipari vállalkozások számára, és a vállalkozói kedv élénkülése is akkor várható a szektorban.     

„Az építőipar sikere nem az új cégalapítások ugrásszerű emelkedésében, hanem inkább a foglalkoztatottak számának növekedésében lesz tetten érhető” - hangsúlyozta Petrics Richárd a cég közleményében.

(mti)

Iparági hírekOptenépítőipar