Az Óbuda Group társszervezésében megtartott PM 4.0 – Technológia & Jövő konferencián többek között mesterséges intelligencia és a big data építőiparban betöltött szerepéről is szó esett.
Immár negyedszer tartotta meg az ágazat vezető szereplőjeként ismert Óbuda Group és a Magyar Projektmenedzsment Szövetség (PMSZ) közös szakmai rendezvényét, a Projektmenedzsment Fórumot. A 2018-ban a „PM 4.0 Technológia & Jövő” tárgyában megrendezett, nemzetközi előadókat is megszólaltató esemény egyik központi témaköre az Ipar 4.0-ként is ismert új informatikai és ipari forradalom volt.
Erre is utalt a rendezvényt megnyitó beszédében Kálmán Péter, az Óbuda-Újlak Zrt. vezérigazgatója, akinek szavaiból kiderült: az Ipar 4.0 projektmenedzsmentet érintő hatásain és a nemzetközi és a hazai szakemberek találkozásán volt az esemény fókusza. A vállalatvezető kifejtette: ez a forradalmi digitális, kommunikációs és technológiai fejlődés már most is fontos szerepet játszik a szakmában és annak jövőjére is biztosan nagy hatással lesz.
Kálmán Péter hangsúlyozta, hogy a folyamat eredményeként átalakul az ingatlanszektor és az építőipar is. Ezeknek az ágazatoknak is fejlődnie kell a kihívásokra innovatív válaszokat nyújtva:
„…ahogyan az emberek kommunikációs, fogyasztói és egyéb szokásai megváltoznak, újfajta lakások, munkahelyek jönnek létre, és ezzel együtt új típusú ingatlanokat kell építeni”
– derült ki szavaiból.
Ehhez a feladathoz pedig olyan szintén újfajta tervezési, illetve projektmenedzsment módszereket kell alkalmazni, melyekkel a különböző specialisták munkáit, illetve az azok során felmerülő bonyolult folyamatokat is össze lehet hangolni – fejtette ki.
„A konferencia előadásai a jövő útjaira irányítják a figyelmünket, ehhez méltóan pedig az előadók is a szakma legjobbjai témaköreikben”
– zárta beszédét a vezérigazgató, aki egyben meg is köszönte a meghívottaknak a részvételt.
Cserna József, a PMSZ elnöke kifejtette: a rendezvényen idén is be szeretnék mutatni a szakmabelieknek, hogy a világ milyen új technológiáira és fejleményeire érdemes figyelni.
„A negyedik ipari forradalom kellős közepén vagyunk, óriási mértékben megnőtt az a komplexitás, amit kezelnünk kell”
– emelte ki. Rámutatott az automatizálás előretörésére és ennek a folyamatnak a munkahelyekre gyakorolt hatásaira is, példaként említve az önvezető autókat és a mesterséges intelligencia általános fejlődését.
Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy hatalmas mennyiségű adat keletkezik a gazdaságban és a közelmúltban ez a folyamat exponenciális mértékben felgyorsult: az utóbbi két évben gyűjtötték be az így felhasználható adatok 90 százalékát – derült ki szavaiból.
Ezt az adatmennyiséget mesterséges intelligencia használata nélkül nem lehet feldolgozni – mutatott rá a big data jelentőségére a szakember.
Cserna József ezt követően a 3D-s nyomtatók egyre növekvő jelentőségére is kitért.
„Akár házakat is lehet nyomtatni a negyedik ipari forradalom technológiái segítségével”
– mondta el.
A szakember arra is konkrét példát hozott, hogy ezek a technológiák már használatban is vannak: egy 30 emeletes kínai hotelt mutatott be, melyet előregyártott elemekből 15 nap alatt építettek fel.
A PMSZ vezetője mindazonáltal az automatizálódó világban is derűlátó volt a projektmenedzseri szakma jövőjével kapcsolatban: elmondta, hogy az ipar 4.0 világában olyan képeségekre lesz egyre nagyobb igény, mint a kritikus gondolkodás, a komplex problémák megoldása, vagy az emberi kapcsolatok megfelelő kezelése.
„A jó projektmenedzserek olyan tulajdonságai, mint a döntésképesség, vagy a magas érzelmi intelligencia fontosak maradnak a jövőben is”
– fejtette ki.
Cserna József emellett arra is felhívta a résztvevők figyelmét, hogy kiemelkedő projektjeikkel pályázzanak az Év Projektmenedzsere díjra, melyet Varga Mihály pénzügyminiszter fővédnökségével immár 18. alkalommal fognak átadni.
A belvárosi Budapest Music Centerben megrendezett konferencián felszólalt
Az előadásokban érintett fő témakörök többek között az alábbiak voltak:
A rendezvény további képei megtalálhatóak a https://obudagroup.hu/konferencia/ elérhetőségen.
A 2019-ben 35 milliárdos árbevételig jutott vállalat több mint 200 embernek ad munkát, az alvállalkozókkal együtt pedig több mint 800 munkavállalónak teremt lehetőséget.
Az ingatlanpiaci társaság felelős nagyvállalatként elkötelezett, hogy támogassa azokat a társadalmi programokat, amelyek a fiatalokat segítik a kulcskompetenciák megszerzésében.
Az ÉMI pályázatának célja a vállalkozások technológiai felkészültségének és versenyképességének növelése.