A szövetség a munkaerő megfelelő képzésére és a jogszabályok módosítására fektetné a hangsúlyt.
Részletesen ismertette terveit és eredményeit az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) a folyamatosan zajló Munkahelyi egészség és biztonság fejlesztése az építőiparban programmal kapcsolatban.
„Az elmúlt két évben 50%-kal megnőtt az építőipar teljesítménye. Mindemellett 80.000 új munkavállaló került a szakmába, akiknek nagy része korábban nem dolgozott még a területen” – fejtette ki szerda délelőtt Koji László ÉVOSZ elnök. Ennek következtében megemelkedett a munkahelyi balesetek száma is, hiszen ezek a dolgozók nem feltétlenül részesültek megfelelő képzésben – tette hozzá.
Az elnök aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a munkáltatók és a munkavállalók továbbra sem fordítanak elég figyelmet a munkavédelmi és a munkaegészségügyi továbbképzésekre.
Ennek megfelelően az ÉVOSZ javasolta, hogy a középvezetők fokozott figyelmet fordítsanak erre a jövőben.
Az országos szakszövetség szeretné elérni, hogy kormányzati ellenőrzés szempontjából is kiemelt terület legyen a munkavédelem az építőipar területén.
„A jogszabályoknak el kell ismernie és lehetővé kell tennie a képzések működését, ezért az ÉVOSZ több helyen jogszabálymódosítást igyekszik kezdeményezni” - nyilatkozta az elnök. Ezzel a szervezet a jogszabályokat aktualizálná, illetve pontosítaná, a munkavédelmi képzések tananyagát pedig modernizálná és hatékonyabbá tenné – fejtette ki.
A sajtótájékoztatón hangsúlyozták: a szakszövetség reméli, hogy egyre több munkáltató felismeri a munkavédelem irányításának jelentőségét, mivel ha ez megvalósul, az hozzájárulhat a cégek fejlődéséhez is. A balesetvédelmi program keretében létrehozták a nincsbaleset.hu oldalt, melynek felületen bárki felteheti a kérdéseit és szakszerű választ fog kapni.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.