A szövetség tapasztalatai szerint az állami és önkormányzati megrendelési körben a projektek előkészítése lelassult, az ajánlatkérések számossága csökken. A kereslet fenntartását az állami megrendelések biztosíthatják.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) levélben kereste meg az ágazatért felelős államtitkárt. A Boros Anitának címzett levél kimondott célja az építési-beruházási kereslet drasztikus visszaesésének elkerülése.
Az összegzésből kiderül, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kérésére a szövetség hetente ad helyzetértékelést a koronavírus miatt kialakult helyzetről, összegezve az építőipari szereplők jelzéseit és javaslatait. Az ÉVOSZ tapasztalatai szerint általános az a vélemény, hogy a cégek folyamatosan szeretnének dolgozni és aktív foglalkoztatással megtartani a munkahelyeket és a dolgozókat.
"Ehhez folyamatos megrendelésekre van szükség" - hangsúlyozza a levél. "Az ÉVOSZ részéről szorgalmazzuk annak átgondolását, hogy milyen állami és önkormányzati megrendelésekkel, építési-beruházási feladatok kitűzésével, előrehozatalával lehet mérsékelni a kereslet visszaesését.
A szervezet ugyanis azt tapasztalja, hogy az állami és önkormányzati megrendelési körben is a projektek előkészítése lelassult, az ajánlatkérések számossága csökken, az ágazat rendelésállománya fokozatosan esik vissza. "Ezt a folyamatot meg kell állítani, a vészhelyzet megszűnésére készülve pedig állami/önkormányzati megrendelési csomagot indokolt előkészíteni" - mutat rá a levél. "A fentieket alátámasztó anyagipari, tervezői, kivitelezői kapacitásmérleg összeállításában az ÉVOSZ is vállal feladatot."
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.