A munkahelyek levegőminősége egyre inkább fókuszba kerül az ingatlanfejlesztések során. Az egészséges levegőjű munkakörnyezet hatással van a komfortérzetre, a koncentrációra és ezáltal a teljesítményre is.
Időnk nagy részét beltérben töltjük, munkahelyen, a gyermekeink iskolában, óvodában. A beltéri levegő minősége épületeinkben tehát kiemelten fontos az egészségünk, komfortérzetünk és teljesítményünk szempontjából.
A jó minőségű beltéri levegő hiánya betegségek kialakulását is okozhatja.
Ezt a témát járta körül az Építőipar 2024 Portfolio konferencián egy panelbeszélgetés keretében Csipszer Zoltán, a Lindab Kft. Légtechnika üzletágának vezetője és Várnai Máriusz, a CBRE Key Account Managere, valamint Lukács Zsolt, az Erste Alapkezelő Zrt. ingatlanvagyon-kezelési igazgatója.
A beszélgetés moderátora Kurucz Regina, a WELL AP&Faculty fenntarthatósági tanácsadója és a Rewell Consulting ügyvezető igazgatója beszélgetőpartnereivel arra világított rá, hogy megjelent a munkavállalók részéről az igény, hogy egészséges levegőjű munkakörnyezetükben dolgozzanak. Ez feladatot ró az irodaházak tulajdonosaira, fejlesztőre és az ingatlankezelőre is. Egyre több munkáltató figyel oda erre a tényezőre.
A nem megfelelő minőségű beltéri levegő, illetve az apró pollenek okozhatják azokat a hatásokat, amikre az emberi test reagál, például szemviszketéssel, koncentrációhiánnyal.
Egyre jelentősebb a szakirodalma az úgynevezett SBS szindrómának, amelyet magyarul leginkább a ’beteg épület szindrómaként’ írhatunk le, és amely a zárt térben lévő rossz levegőminőség miatt jelentkezik.
Ennek tünetei, többek között a fejfájás, szem- vagy bőrviszketés, fáradtság, koncentrációs problémák, melyek jellemzően akkor jelentkeznek, ha az adott épületben tartózkodik valaki, majd a távozást követően megszűnnek. Így kiemelt jelentősége van a beltéri komfortnak és levegőminőségnek mind a munkahelyek, mind pedig az otthonaink tekintetében.
Az irodai munkakörnyezetet alapvetően meghatározza a világítás, a zajhatások és a klíma is. A belterek szellőztetése, a megfelelő hőmérséklet, levegőmennyiség és páratartalom biztosítása mellett a légtisztításra – különösen a Covid járvány után – figyelmet kell fordítani.
Csipszer Zoltán, a Lindab Kft. a Légtechnika üzletág vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a napi tevékenységeink egyre nagyobb hányadát beltérben végezzük. Legyen szó munkavégzésről, pihenésről vagy éppen sportolásról. Emiatt a különböző helyiségek levegőminősége és az egészséges levegő biztosítása lényeges szemponttá vált. Ennek az alapvető igénynek a kielégítése, különösen nagyvárosi környezetben a hagyományos szellőztetési módszerekkel, a kitárt ablakokkal az egyre növekvő légszennyezettség mellett már nem megoldható.
Egy nap alatt – tette hozzá az üzletágvezető – átlagosan 20 kg levegőt fogyasztunk el. Az igényekhez igazodva a légtisztító technológiák nagy ütemben fejlődnek, így az irodaházakban lehetséges az egészséges levegő biztosítása költséghatékony eszközökkel. A Lindab szellőztetőrendszerei között például már megtalálhatóak olyan igényvezérelt, ennek köszönhetően energiahatékony megoldások, amelyek a jelenlét érzékelők beépítésével szabályozzák a helyiségekbe befújt levegő mennyiségét, hőmérsékletét, páratartalmát.
Lendület, megújulás és a korábbi értékek megőrzése vezérelte a SZABADICS Group új arculatát.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.