A Lindab, Európa egyik vezető légtechnikai vállalata, kiemelkedő eredményt ért el a Financial Times "Európa Klímavezetői 2025” rangsorában. A második helyre rangsorolták a céget az "építőipar és építőanyagok" szektorban az európai vállalatok között, akik előrelépést tettek a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében.
A Lindab büszke az elért eredményre, és továbbra is elkötelezett a klímatudatos működés és az üvegházhatású gázok minimalizálása mellett. A világ egyik legismertebb üzleti lapja, a Financial Times évente a Statista adatszolgáltatóval közösen monitorozza a cégeket a szén-dioxid-kibocsátás alapján. Az idei rangsorban 23 ország 600 vállalata szerepel.
Az értékelés során egyebek mellettő főként azt vizsgálták meg, hogy öt éves távlatban (2018-2023) a vállalat milyen mértékben faragta le az üvegházhatású gázok kibocsátását, ami a működéséből és az általa felhasznált energiából származik (Scope 1 és Scope 2). A Scope 1 és Scope 2 adatok kötelező jelentése miatt ezek az adatok összehasonlíthatóak és transzparensek.
Az értékelés során figyelembe vették azt is, hogy mennyire tette átláthatóvá a vállalat azt a karbonkibocsátását, ami a vállalat ellátási láncából (Scope 3) származik. Számított a rangsorolásnál azt is, a teljes karbonkibocsátás mennyire csökkent, továbbá hogyan kapcsolódott a vizsgált cég, például a CDP-hez (Carbon Disclosure Project), vagy a Science Based Targets-hez, azaz a fenntarthatósági értékelést és transzparenciát képviselő kezdeményezésekhez.
Érdekesség, hogy „építőipar és építőanyagok” szektor, amelybe a Lindab is tartozik, a Financial Times listájának a második legnagyobb részét teszi ki a teljes lista 8 százalékával. Csak a „pénzügyi szolgáltatások” szektor volt nagyobb, 10%-kal. Ez is jól mutatja, hogy a Lindab erős versenyben érte el ezt a nagyszerű eredményt. A vállalat keményen dolgozott azon, hogy a Lindab ne csak részese legyen az iparág fenntartható átalakulásának, hanem annak egyik vezetője is. Ez a munka meghozta gyümölcsét a Financial Times elismeréssel.
A Lindab nemrég tette közzé legfrissebb Fenntarthatósági jelentését. A vállalat ilyen irányú törekvései három fő területre fókuszálnak:
A Lindab nemcsak Európában, hanem Magyarországon is úttörő szerepet tölt be a fenntarthatóság terén. A beépített karbon csökkentésére adott válaszként alternatív alapanyagok is megtalálhatók a Lindab kínálatában. Hazai, biatorbágyi gyártással már elérhetőek az újrahasznosított acélból készült légcsatornák, amelyek alkalmazásával akár 62%-kal is csökkenthető a karbonkibocsátás.
A cég ezen túlmenően Magyarországon gyártott légcsatornák közül elsőként bocsájtott ki EPD-t (Környezetvédelmi Terméknyilatkozatot) a Lindab Safe kör keresztmetszetű légcsatorna elemeire vonatkozóan. Az EPD egy hiteles tanúsítvány, amely egy termék teljes életciklusára kiterjedő környezeti hatásait mutatja, segítséget nyújtva ezzel az építőipar szereplőinek.
A Lindab légtechnikai megoldásai hozzájárulnak az épületek energiahatékony működéséhez, ezáltal az üzemeltetési karbon csökkentéséhez. A Lindabnál az egyik kulcs fejlesztési irány az igényvezérelt szellőztetési megoldások. Egy ilyen rendszer segítségével mindig pont annyi levegőt juttathatunk az egyes helyiségekbe, amennyire éppen ténylegesen szükség van a benntartózkodók száma alapján - így nincs energiaveszteség. Egy németországi irodaházban a Lindab igényvezérelt szellőztetési megoldása alkalmazásával közel 70%-os energiamegtakarítást értek el, miközben javult a beltéri komfort.
„A zöld átállás nem csupán kihívás, hanem komoly lehetőség is az építőipar szereplői számára. Újfajta piaci igények jelentek meg, amelyek más elvárások mentén működnek, és hosszú távon az ezekre választ adni képes vállalatok szereznek versenyelőnyt.” – emelte ki Csipszer Zoltán a Lindab Kft. ügyvezetője.
A Financial Times rangsora is visszaigazolja: a Lindab Európa élvonalába tartozik a fenntartható működés terén. Törekvései közé tartozik:
A KÉSZ Csoport tagvállalata, a KÉSZ Metaltech Kft. valósította meg Magyarország első olyan speciális napelemes homlokzatát, ahol a panelek a burkolat síkjába illeszkednek.
A granulálóüzem a PERI DUO rendszer életciklusának kulcsfontosságú állomása.