Az EuroGenerál és a Penta Industry kivitelezésében a három borászati központ mellett egy kutatóközpont is létrejött a Hegyalján.
Jelentős beruházássorozat zárult a Tokaji Borvidéken az Euro Generál Zrt. és a Penta Industry Kft. kivitelezésében, melyet most egy fotóriport segítségével mutatunk be. A 2016-ban kezdődött fejlesztéseket a kormány hazai forrásból biztosított 8,2 milliárd forintos támogatásával valósítottak meg a borvidék szereplői. Az MTI korábbi híre szerint a projektben három szolgáltató borászati központot létesítettek Hercegkúton, Tállyán és Bodrogkisfaludon.
Emellett Tarcalon - egy régi irodaépület elbontása után felépült a szőlészeti-borászati kutatóközpont új épülete, amelyben egy 21. századi laboratóriumi berendezés kapott helyet. A munkálatokban egy kétszintes, összesen 640 négyzetméteres új épületet jött létre. Továbbá Bodrogkisfaludon létrehoztak egy közösségi beszerzési központot is, ez által szerzik be kedvezőbb feltételekkel a szőlészeti-borászati segédanyagokat. A projektben szőlészeti gépészeti eszközparkot is vásároltak.
A létrejött kapacitások működtetését az erre a célra létrejött Tokaji Szőlő- és Bortermelési Közösségi Infrastruktúra Központ Nonprofit Kft. biztosítja. A beruházássorozat korábbi átadóján Nagy István agrárminiszter elmondta, a működtető cég szolgáltatásai mindenki számára elérhetőek. Így a kisebb pincészeteknek nem kell költséges beruházásokat végrehajtaniuk a modern borkészítés feltételeinek megteremtése érdekében.
Molnár Péter a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanács elnöke arról beszélt,
hogy a projektben kialakított, úgynevezett mobil infrastruktúra rendszer szűrési, címkézési és palackozási lehetőséget kínál a gazdáknak.
Ugyanakkor az újításokkal olyan szolgáltatások is elérhetővé váltak, mint például a precíziós lézervezérelt oltványültetés, a must-, a gyöngyöző- és habzóbor palackozása, vagy a pezsgőkészítés lehetősége. Az átadón az is kiderült, hogy a bevételek egy részét a tokaji bor marketingjére és piacbővítésre fordítják majd.
A barokk épületegyüttes szépségei mellett az újonnan épített szállásokat és a rekonstruált Tisza-kriptát is megmutatjuk a geszti Tisza-kastélyról készített fotóriportunkban.
A déli elkerülő folytatásaként valósítják meg az utat, 21 kilométernyi új pálya építésére készülnek fel, illetve a pontos nyomvonal kijelöléséhez vezethet majd a most megkötött megállapodás. Számos más fejlesztésről is szó esett az ünnepélyes eseményen.