A nemzeti gyásznap előtt egy nappal, november 3-án adják át a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) látogatóközpontját a Rákoskeresztúri Újköztemetőben. Az épület többek közt 1956 történetét és a 298-as, a 300-as és a 301-es parcellában nyugvók életét mutatja be.
A látogatóközpont tervezésének előzményei a 2000-es évek végén kirobbant táblabotrányig nyúlnak vissza, amikor kiderült, hogy a temető nemzeti gyászparkjában lévő dicsőségtáblákon köztörvényes és háborús bűnösök neve is szerepelt - idézte fel Radnainé Fogarasi Katalin, a NÖRI főigazgatója. „Ez volt az első gondolatébresztő, hogy ezeknek a parcelláknak a történetét, az ott nyugvók életét fel kell dolgozni és nem feltétlenül táblákon kell megjeleníteni."
Idén a forradalom 60. évfordulójához kapcsolódva, kormányzati támogatással alakították ki a temetői térbe szervesen illeszkedő látogatóközpontot. A kivitelezéssel a Budai Műemlék Felújító Kft.-t bízták meg, akinek mindössze öt hónap állt rendelkezésére a munkához. A szándékosan kissé nyomasztó hatást keltő épület nem hivalkodó, belesimul a 297-es parcella világába. A két oldalfal úgynevezett zöldfal, vagyis növényzettel van felépítve, a két szemközti oldal pedig üvegből készült.
A belső terekben hat interaktív felületet helyeztek el, amelyeken tájékozódni lehet például az 1956-os eseményekről, a Kisfogház történetéről, a gyászparkban nyugvókról, de megtalálható az elérhető anyagok között a Jovánovics-emlékmű teljes leírása, valamint rengeteg filmanyag és archív felvétel is. A tartalom folyamatosan bővül majd a friss kutatások eredményeivel. A belső tér alkalmas alternatív vagy kihelyezett történelemórák megtartására is. Az oktatók munkáját projektor és kivetítő is segíti.
A látogatóközpont minden nap nyitva tart majd, várja a szervezett csoportokat és az egyéni látogatókat egyaránt. Nyitvatartási időben a temető főbejáratától félóránként induló NÖRI kisbusz szállítja majd az érdeklődőket a gyászparkba, illetve a Kisfogházba. A látogatóközpontnak saját honlapja is lesz, amely november végétől érhető el.
Keresik a kivitelezőt a XVI. században épített vadnai öreg vízimalom belső tereinek felújítására és gépészetének működőképessé tételére, valamint az 1800-as években emelt istálló és parókia épületeinek rekonstrukciós munkáinak elvégzésére.
Csak az első ütemben 16 cég több mint 13 milliárd forint értékben hajt végre benne beruházást.