A kivitelezést folyamatos minőségellenőrzés mellett állandó műszaki irányítással valósítják meg a szakemberek.
A Penta Kft. az SP Szeremle Konzorcium tagjaként önállóan végzi a gyömrői szennyvíztisztító telep fejlesztését. A Strabag Zrt. 46,24 %-kal konzorcium vezető, míg a Penta Kft. 53,76 %-kal konzorciumi tag – tájékoztatta lapunkat Németh Norbert, a Penta Kft. építésvezetője.
A szerződést 2021. szeptember 07-én írták alá, majd a hatályba lépés 2021. október 22-én történt meg. A szerződés magába foglalja többek között a csengődi és a gyömrői szennyvíztisztító telepek fejlesztését, a tervezési és kivitelezési feladatok teljes körű ellátásával együtt.
A túlterhelt telep mára már 10 -15 %-al túllépi az engedélyben lévő 3500 m3/nap (31500 LE) mennyiséget, melyhez további 1400 m3/nap (10600 LE) kapacitás valósul meg a projekt során, így összesen majd 5000 m3/nap (42100 LE) kapacitású telep jön létre.
Az elavult technológia megújul és kibővül egy korszerűbb technológiával.
A beruházás részeként:
A meglévő és máig rendezetlen tulajdoni viszonyok miatt a tisztított szennyvíz vezeték új nyomvonalra kerül mintegy 1100 m hosszban. A tisztított szennyvíz befogadója a Gyáli I. fő csatorna 23 + 678 km szelvénye.
„Jelenleg a kivitelezés a szerkezetépítésnél tart. Eddig elkészült a rácsgépház, a biológiai műtárgy, az utóülepítő műtárgy és a havária tározó teljes földmunkája és szerelőbetonjai. A földmunkák hozzávetőlegesen 5000 m3 földkiemeléssel jártak, melynek nagy részét ez elkészülő műtárgyak körüli visszatöltésre tudunk felhasználni”- avatott be minket a jelenlegi állásba Németh Norbert.
„A biológiai műtárgy 40 cm vastagságú alaplemezének betonozása megvalósult. Jelenleg a műtárgy falainak vasszerelése, zsaluzása és betonozása zajlik az előre tervezett ütemezés szerint. A falak kialakításával egyidőben pedig elhelyezésre kerülnek a villámvédelmi eszközök is” – fejtette ki az építésvezető.
Megtudtuk továbbá, hogy folyamatban van a rácsgépház szerkezetépítése is. Ezzel párhuzamosan pedig megkezdődtek a technológiai csövek elhelyezései és a technológia előkészítései. Valamint az elkészült új teleprész és a meglévő, felújított teleprész összehangolása is fontos feladat a zökkenőmentes üzemeltetés kialakításához.
A kivitelezés véghatárideje 2023. október 31., mely magába foglal 6 hónap próbaüzemet is, ami során a meglévő és az új telep részek működését össze kell hangolni. A véglegesen elkészült technológia folyamatos és üzemszerű körülmények között működik tovább.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.