A 2F-Bau Kft., és az alvállalkozó GB Group Kft. munkájával megújuló alapanyagok felhasználásával alakítanak ki egy 40 fő elszállásolására alkalmas, 20 apartman egységből álló nővérszállót a szombathelyi Markusovszky Kórház telephelyén.
Legutóbb május végén számoltunk be arról, hogy hazánkban úttörőnek számító, CLT technológia alkalmazásával zajlik két jelentős fejlesztés is, melynek keretén belül innovatív megoldásokkal épül öko-barát gyermektábor és nővérszálló a fenntarthatóság jegyében.
A két nagyszabású fejlesztés során
Az utóbbi Vas megyei projektet az Országos Kórházi Főigazgatóság megbízásából ugyancsak a 2F-Bau Kft., mint fővállalkozó, és a GB Group Kft., mint alvállalkozó valósítja meg.
A projektek egyaránt gyors ütemben haladnak előre, ugyanis az épületek olyan előregyártott CLT/RIB rétegragasztott panelek felhasználásával jönnek létre, amelyek már méretre gyártva, előre kialakított nyílás kiképzésekkel valamint az elektromos szerelvények és alapvezeték nyomvonalak kialakításával kerülnek a helyszínre.
Ennek köszönhetően ezeket a speciális fa paneles szerkezeteket a helyszínen már szinte csak a helyükre kell illeszteni, így a falak és a tetőszerkezetek is párhuzamosan készülhetnek.
A „jövő építőanyaga”-ként is említett lemezek PEFCTM szabványok szerint tanúsított telephelyekről, fenntartható és ellenőrzött erdőgazdálkodásból származnak, továbbá megújuló termékekből készülnek. Ennek köszönhetően a piacon az egyik leginkább fenntartható és alacsony szén-dioxid-kibocsátású építőanyagnak számítanak.
Májusban a közösségi pavilon fejlesztésére fókuszáltunk, ezúttal pedig a szombathelyi nővérszálló kialakításáról számolunk be részletesebben. A projekt előrehaladásával kapcsolatosan Turza Mátéval, a 2F-Bau Kft. építésvezetőjével beszélgettünk.
A nővérszálló hagyományos CLT szerkezetből épül fel, amelyben 40 fő elszállásolására alkalmas, 20 apartman egységet, két közösségi helyiséget, illetve a hozzájuk tartozó kerékpár- és autóparkolókat alakítanak ki. A kivitelezés során - akárcsak a pavilon esetében - szintúgy a fenntartható megoldásokat helyezik előtérbe.
„A kivitelezés a munkaterület átvétellel kezdődött meg 2021. április 8-án, mely után nem várt nehézségekbe, kivitelezést gátló tényezőkbe botlottunk a közmű kiváltások során” – fogalmazott a szakember. Kifejtette, a rajzokon feltüntetett vezetékeken, illetve csöveken kívül ugyanis több E.ON hatáskörbe tartozó kábelt is feltártak, melyek kiváltása körülbelül fél évre megakasztotta a munkálatokat, mivel azok pont az épületet szelték keresztbe.
Hozzátette, ettől függetlenül ez idő alatt elvégezték a komplex távhő vezetékek, illetve a hatáskörükbe tartozó erős, illetve gyengeáramú kábelek kiváltását, valamint a szennyvíz hálózat kiépítését. Miután a fent említett kábel kiváltása is megtörtént, a tereprendezést követően és az épület kitűzése után, a szakemberek újabb nehezítő körülményekbe ütköztek az alapok ásása során. Az építésvezető elmondta, kutakat találtak a földben, melyek szintén beleestek az épületbe, emellett talajcserét is el kellett végezniük.
A kivitelezők azonban ezek ellenére minden nehézséget kiküszöböltek, majd 2022 február elején sor került az első alapbetonozásra.
Az szakember hozzátette, március közepére már elkészültek az összes alap vasszerelésével, a villámhárítók alapba való bekötésével és betonozásával, majd ezt követően elvégezték a zsalukő lábazat lerakását, illetve a villamos és gépész vezetékek bekötését.
Jelenleg a projekt a szerkezetépítés fázisában tart: már zajlik a CLT falak és födémek állítása, továbbá párhuzamosan dolgoznak a középső beton folyosó, valamint lépcső zsaluzásán és betonozásán. Az elkövetkezendő hetekben a szakágak érkezése várható, megkezdődnek az épületen belüli gépész- és villamos szerelések. Turza Máté ezzel kapcsolatban kiemelte:
„Köszönhetően a CLT technológiának ez egyszerűen fog zajlani, ugyanis az elemek előre kimarva, és kifúrva érkeztek a helyszínre, így várhatóan július elejére már teljes egészében állni fog az épület.”
Hozzátette, ebből kifolyólag júliusban már megkezdődhet a nyílászárók elhelyezése, a tetőszigetelés, valamint a homlokzatburkolás is. Az épület belső kialakítását tekintve minden fal gipszkarton burkolatot fog kapni, a vizes helyiségek pedig hidegburkolatot. Kívülről hőszigetelést végeznek, majd egy kompaktlemez táblás homlokzatburkolatot (HPL) is elhelyeznek.
A projektvezetőtől azt is megtudtuk, hogy a fejlesztés rendkívül gyors és látványos tempóban halad,
a kivitelezők ugyanis az első fal felállításától számítva egy héten belül a helyére illesztették az összes földszinti falat.
Az épület egyébként egy földszintből és egy emeletből fog állni, amely lapostetővel fog rendelkezni. A munkálatok várhatóan 2022 november-december elején fejeződnek be.
Felújítják és bővítik a székesfehérvári Megyeház utcai óvodát. A város központjában lévő intézmény átalakítását a VEMÉV-SZER végzi.
Fejlődik az üzletlánc franchise üzemű hálózata, csak idén még 7 további helyszín csatlakozik majd hozzá.