Többek közt a tóba érkező vízfolyások megfelelő szűrését biztosítja az érintett rendszerek korszerűsítése és reaktiválása.
A TED-en közzétett adatok szerint a Szabadics Építőipari Zrt. kivitelezi a Balaton fejlesztésére kiírt vízgazdálkodási projektet. Az Országos Vízügyi Főigazgatósának beruházása megelőző jellegű intézkedéseket biztosít a Balatont érintő vízminőségi problémák hosszútávon fenntartható kezelésére - derül ki a projekt elnevezéséből.
A nettó 3,249 milliárd forintos fejlesztés három részprojektet tartalmaz:
A beruházó OVF honlapjának korábbi ismertetője szerint a KEHOP keretében zajló projekt célkitűzése a Balaton vízminőségének megőrzése, annak javítása. A munkálatokat a Balaton északi partján lévő, úgynevezett torkolati szűrőmezők állapotfelmérése alapozta meg.
A fejlesztésre azért van szükség, mert
a Balaton-felvidékről a tó felé igyekvő vízfolyások nagy mennyiségű lebegtetett és görgetett hordalékot szállítanak, amelyek a torkolati szakaszok lassú feltöltődéséhez vezetnek.
Az ide kapcsolódó tározó létesítmények az elmúlt évtizedekben felteltek, feliszapolódtak, funkciójukat már nem tudják betölteni, így a szállított hordalék a Balaton medrében szétterülve hordalékkúpok formájában jelentkezik.
A projekt mindezeknek megfelelően a funkcióját betölteni nem tudó létesítmények felújítását, reaktiválását foglalja magába. A célja a hosszú távon fenntartható fejlődés feltételeinek megteremtése, a vízrendszer jó vízminőségi és mennyiségi állapotának elérése, valamint a Balaton vízkészletével való gazdálkodás fejlesztése.
A közbeszerzési adatok szerint ennek érdekében többek közt
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.