A Magyar Vakond a Tiszán és a Zagyván több mint 11 kilométernyi töltést fejleszt számos más projekt mellett, egy a kontinensen egyedülálló átvízvédelmi gyakorlópálya is elkészült.
Javul az árvízi biztonság a Közép-Tisza térségében az Európai Unió és a magyar állam csaknem 9 milliárd forintos támogatásának köszönhetően. A tervek szerint jövő nyáron befejeződő projekt érinti Szolnok, Zagyvarékas, Tiszakécske, Szászberek és Jászberény településeket - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) hétfő délelőtti közleményében.
Mint a projekt 2018-as kezdetekor megírtuk, a fejlesztést a hazai víz- és mélyépítés egyik meghatározó szereplője, a Magyar Vakond Kft. kivitelezi az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Kötivizig beruházásában. A Zagyva töltésének három, a Tisza védvonalának egy szakasza épül ki összesen 11,1 kilométeren az előírt magassági biztonságnak megfelelő szintre.
Zagyvarékas térségében, a Zagyva folyó mindkét oldalán átlagosan két méterrel magasították az árvízvédelmi töltést. A település külterületén a bal és jobb parton klasszikus töltésfejlesztés történt
A község belterületén, a folyó és az épületek közelségéből adódó helyszűke miatt egy vasbeton résfalból és vasbeton parapetfalból álló összetett szerkezetet alakítottak ki, amely sétányként is szolgál a folyóparton.
Mint aról már a létesítmény októberi főpróbája kapcsán beszámoltunk, európai szinten egyedülálló árvízvédelmi gyakorlópálya épült a szolnoki Milléren, a létesítménnyel lehetőség nyílik az árvízi jelenségek elleni védekezési módok gyakorlására a védekezési időszakon kívül. A központ fő célja, hogy az előforduló árvízi jelenségeket élethűen szimulálják, így fokozható a védekezésben résztvevők szakmai felkészültsége - írják a közleményben.
Megújulnak emellett
Továbbá korszerűsítik a határmenti szivattyútelepet, korszerűsödnek a töltésszakaszok felügyeletét ellátó gátőrtelepek, és komplex vízrajzi mérőállomás létesül Szászberken és Jászberényben, valamint partbiztosítást építenek ki - tájékoztatott a vízügyi igazgatóság.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.