Kaposvár, Tatabánya, Zalaegerszeg, Dunaújváros, Szombathely és Veszprém konzorciuma legalább 40 milliárd forintos uniós forráshoz juthat energetikai fejlesztésekre.
Hat megyei jogú város együttműködési megállapodást írt alá a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal a fővárosban. Kaposvár, Tatabánya, Zalaegerszeg, Dunaújváros, Szombathely és Veszprém a dokumentum értelmében konzorciumi formában nyújtják majd be az energiahatékonyság javítását, illetve az energiafüggőség csökkentését célzó pályázataikat az EU-hoz.
A városok részvételét az Európai Helyi Energia Segítségnyújtás (ELENA) programban Szabó Zsolt, az NFM államtitkára a megállapodás aláírása előtt mintaértékűnek nevezte. Elmondta, a tárca támogatja az összefogást, amelynek a megvalósulásával nagyot lép majd előre az ország a megújuló energia és energiatakarékosság területén.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere kijelentette, reményei szerint a konzorciumi együttműködés révén a 6 település minimum 40 milliárd forint értékű közvetlen európai uniós támogatáshoz jut hozzá.
Kaposvár polgármestere azt is kifejtette, hogy a program keretében igényelhető támogatás által valamennyi középületüket megújuló energiaforrással (napelemmel) láthatják el. Továbbá lehetővé teszi a közvilágítási hálózat átalakítását és egy épületfelügyeleti rendszer kiépítését.
Szita Károly úgy fogalmazott, a közvilágítás átalakításnál a meglévő fényforrásokat energiatakarékosra cserélik, a hálózatot úgy fejlesztik, hogy vezérelt rendszert építenek ki, amely az időjárás változásainak megfelelően szabályozza a világítást, valamint, hogy az új közvilágítási hálózat méri majd a levegő minőségét és a forgalmat is.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.
Tiszaújvárosban végez zöld beruházást a Mol Petrolkémia.