Javítás helyett fejlesztettek.
Új gázturbina kezdheti meg működését az MVM Balance Zrt. észak-budai fűtőerőművében. A sikeres beruházást átadási ünnepsége alkalmából Csorba Sándor vezérigazgató szerdán elmondta: az Észak-Budai Kogenerációs Fűtőerőmű fűtőerőmű Magyarország az egyik legrugalmasabb gázturbinás üzemeként fontos szerepet tölt be a távhőszolgáltatásban és a villamosenergia-rendszer kiegyenlítésében.
A projektről, melyet a VABEKO Engineering Kft. kivitelezett, korábban is beszámoltunk már, még tavaly ősszel. Maga az erőmű pedig 2020 óta az MVM Balance tulajdona, az óbudai és észak-budai távhőkörzetek ellátása mellett villamos energiát is termel - olvasható az MVM Zrt. 100 százalékos tulajdonában álló társaság honlapján.
A várhatóan ma esti üzembe állás alkalmából Csorba Sándor azt is kifejtette, hogy
a most véget ért beruházást egy meghibásodás tette szükségessé, amelyre a javítás nem bizonyult gazdaságos megoldásnak. A vállalat felelős döntést hozott, amikor úgy határozott, hogy a lehető legkorszerűbb technológiát fogja beszerezni, így a főváros jelentős részét kiszolgáló üzem korszerű, jól szabályozható, magas hatásfokú gépegységgel gyarapodott
- fogalmazott.
Máraföldi András, a VABEKO Engineering Kft. ügyvezetője szintén felszólalt és kifejtette: hogy a 22,6 megawatt teljesítményű turbina sikeres próbaüzemét 11 hónapon át tartó közös munka és hatékony együttműködés tette lehetővé.
Mátrai Károly, az MVM Zrt. vezérigazgatója szerint a beruházás jó példája annak, miként reagálhat egy felelős energetikai vállalat egy olyan kihívásra, amely egyszerre vet föl üzembiztonsági, ellátási és stratégiai kérdéseket.
A beruházás technológiai szintváltást eredményezett rövid idő alatt, hiszen a több milliárd forintos pénzügyi döntést alig egy éve hozták meg, és szerda este már üzembe is állhat a csaknem 30 ezer háztartást kiszolgáló gázturbina, amely a magyar villamosenerga-rendszer rugalmasságát is erősíti
- mondta el a cégvezető, hozzátéve, hogy a korszerű és biztonságos berendezés amerikai-svájci-magyar együttműködéssel kerülhetett a mostani helyére, ahol legalább 15-20 évig üzemelhet.
A MAVIR 95 ezer négyzetméteres területen felépített alállomása a főváros elektromos ellátásbiztonságát is erősíti.
A lépés egyben gyakorlati jelentőségű is: azáltal, hogy az ÉVOSZ fenntarthatósági tagozatot alapított, az ágazat legfontosabb képviselői tették le a voksot a szakirány hathatós képviselete mellett.