Az éves visszaesés 7 százalékponttal mérséklődött, így jelenleg 10 százalékkal jár a kibocsátás a kiugró 2019-es szint alatt.
Augusztusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 13,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az épületek építése 17,1 százalékkal, az egyéb építményeké 8,9 százalékkal csökkent - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A júliusihoz mérten 1,9 százalékkal, a májusi mélyponthoz képest pedig 11,1 százalékkal emelkedett az építőipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése. Augusztusban folyó áron 362,6 milliárd forint volt a termelés havi értéke, ami a korábbi évek viszonylatában még mindig jelentős összeg.
Az éves visszaesés augusztusban 7,4 százalékponttal kisebb volt a júliusinál, 2,1 százalékponttal a júniusinál és 4,9 százalékponttal a májusinál.
Az év első nyolc hónapjában 10,4 százalékkal csökkent az építőipari termelés, a magas- és mélyépítésben azonos mértékű volt a visszaesés mértéke. Január és augusztus között folyó értéken összesen 2515,4 milliárd forint volt a kibocsátás. Ez összevetve a 2018-as egész évben jegyzett 3321,3 milliárd forinttal még akkor is jelentős, ha figyelembe vesszük a két év alatt érvényesülő inflációs hatást.
Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 26,4, az egyéb építmények építésében 13,0, a speciális szaképítésben 3,1 százalékkal esett vissza a termelés tavaly augusztushoz mérve.
A megkötött új szerződések volumene 6,0 százalékkal emelkedett, ezen belül a magasépítésre kötött szerződéseké 16,5 százalékkal nagyobb, a mélyépítésre vonatkozóké 5,5 százalékkal kisebb volt.
Az építőipari vállalkozások augusztus végi szerződésállománya 18,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 11,4 százalékkal magasabb, az egyéb építményeké 30,4 százalékkal alacsonyabb volt.
Okosvárosok, gazdasági környezet, élhetőség, és a gyakorlatba ültetett mesterséges intelligencia – többek között ezek a témák álltak a hatodik Proptech Hungary Konferencia fókuszában, melynek lapunk szakmai támogatója volt.
Az infrastruktúrát és az állomásokat is érintő felújításnak köszönhetően 2023 tavaszán szinte egy új metróvonalat kaptak vissza a budapestiek és a fővárosba látogatók a SWIETELSKY Építő Kft., a SWIETELSKY Vasúttechnika Kft. és a STRABAG kivitelezésében.