A kivitelező WEST HUNGÁRIA BAU Kft. és a medencét fejlesztő német Technisches Zentrum vezetősége az építkezés helyszínén írta alá az együttműködési szerződést.
A kajak-kenu sport területén Magyarország nagyhatalomnak számít. Az Európa-bajnokságokon, világbajnokságokon és az olimpiákon is kiválóan szerepelnek a magyar sportolók, lakosságarányosan nézve a megszerzett érmek számát hazánk még jobban kiemelkedik a mezőnyből.
Ehhez a teljesítményhez méltó sportolói paradicsom épül a Velencei-tavi kajak-kenu és evezőspálya mellett a WEST HUNGÁRIA BAU Kft. (WHB) generálkivitelezésében. A Sukorón zajló projekt beruházója az Építési és Közlekedési Minisztérium.
Április 12-én, a végső formáját már egyre látványosabban felöltő Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Sportakadémia területén tartott ünnepélyes eseményen a WHB és a fejlesztő német Technisches Zentrum (TZ) vezetősége aláírta a szerződést egy, a legmagasabb világszínvonalat képviselő kajak-kenu áramoltatott medence gyártási és kivitelezési munkálataira, majd az aláírást követően közös projektbejárást is tartottak.
A WEST HUNGÁRIA BAU Kft. részéről Dénes Balázs ügyvezető, műszaki igazgató, a Technisches Zentrum részéről pedig Dipl.-Ing. Wigand Fitzner üzletvezető szignózta a dokumentumot. Az eseményen részt vett a létesítmény névadója, Kovács Katalin háromszoros olimpiai bajnok, harmincegyszeres világbajnok kajakozó, az Akadémia elnöke is.
Az eredetileg a Berlin melletti Potsdam olimpiai edzőközpontjában kifejlesztett medence a világon egyedülálló lehetőséget biztosít a magyar sportolók számára: a 9,7 méter hosszú, 3,9 méter széles vízfelülettel rendelkező létesítményben akár 6 m/s sebességű mesterséges vízáramlat is fenntartható. Ennek köszönhetően versenysebességen történő edzésekre és terhelésélettani tesztek elvégzésére is alkalmas, akár téli időszakban is.
A medence beépítésével megszűnik a sportág függősége az időjárástól és a külföldi edzőtáboroktól. Emellett Sukorón biztosítani tudják a magyar sportolók munkáját abban az esetben is, ha a jelenleg kiszámíthatatlan geopolitikai helyzet miatt utazási korlátozások merülnének fel.
Az ellenáramoltatott medence használható még rehabilitációs és prevenciós célokra is, mivel alkalmas a sportolók számára leginkább fontos élettani paraméterek mérésére és fejlesztésére.
Külön előnye az is, hogy a külső hatásoktól független környezetben teljes mértékben magára tud koncentrálni a sportoló: a lapát- és testtartását, a csapásszámát és az állóképességét is tudja fejleszteni.
A sukorói kajak-kenu komplexum épületeinek hasznos alapterülete megközelíti a 27 ezer négyzetmétert. Ebből az Akadémia főépületében 19 ezer négyzetméteren úszócsarnok, sportcsarnok, étterem, főzőkonyha, konferenciaterem, irodák és szállásépületek is helyet kapnak. A most aláírt szerződés tárgyát képező, egyedülálló medence a hajótároló épületegyüttesben helyezkedik majd el.
A tervek szerint 2028-ra teljesen felújítja székházát az Erste. A bank új irodaház vásárlása helyett azért döntött a meglévő épület modernizálása mellett, mert ez akár 50-75 százalékkal kisebb széndioxid-kibocsátással jár.
Habár egy atomerőmű építése során a fókusz nem a kiszolgáló létesítményeken van, egy 124 építményből álló bázis építésének koordinálása is mindenképpen érdemes a figyelemre. Péter Zsolt, a Paks II. Atomerőmű programelem felelőse kifejezetten élvezi az ezzel járó kihívást.