A LafargeHolcim Awards a fenntartható építészet legjelentősebb világversenye. A szakemberek legkiemelkedőbb projektjeit keresi, valamint a Jövő Generációjának újító ötleteit, amelyek a fenntartható építési megoldásokat az építészeti kiválósággal ötvözik.
Ötödik alkalommal rendezik meg az építészek 2 millió dollár összdíjazású nemzetközi megmérettetését, melyre 2017. március 21-ig online nevezhetőek projektek és tervek az építészet, tájépítészet, városrendezés, tervezés, technológia, építőmérnöki és anyagvizsgálati területekről.
A verseny fő kategóriája nyitott az építészek, tervezők, mérnökök, kapcsolódó tudományágak hallgatói, projektgazdák, építő és kivitelező cégek számára, akik napjaink építészetének és építőiparának technológiai, környezeti, társadalmi, gazdasági és kulturális kérdéseire mutatnak be fenntartható megoldásokat.
A 30 év alatti pályázók projekt koncepciókat, elképzeléseket, újító ötleteket is benyújthatnak, függetlenül azok megvalósításának valószínűségétől, illetve a projekt kivitelezés aktuális fázisától: a Jövő Generációja kategória kifejezetten a hallgatók és pályakezdők ambiciózus, kreatív és konvencióktól mentes ötleteit keresi.
Az öt földrajzi régióban zajló verseny során minden régióban a társadalom-, gazdaság- és műszaki tudományok területeit képviselő elismert szakértőkből álló zsűri bírálja el a pályamunkákat. A kritériumok között szerepelnek az innovativitás és a széleskörű alkalmazhatóság, az etikai normáknak és társadalmi elfogadásnak való megfelelés, az erőforrásokkal való gazdálkodás és környezeti teljesítmény, gazdasági életképesség és kompatibilitás, valamint a környezetbe való illeszkedés és esztétikai hatás.
A győzteseket öt egymást követő díjátadó ünnepségen hirdetik ki 2017 második félévében. A győztesek automatikusan jelöltté válnak a világszintű megmérettetésre 2018-ban. A versenypályázatra való nevezés ingyenes és angol nyelven történik a www.lafargeholcim-awards.org felületen.
Magyarországon az elöregedett ingatlanállomány miatt számos lakóház szorul felújításra. Jellemzően a kisebb településeken találkozunk korszerűtlen állapotú házakkal, amelyek esetében igen nagy százalékban a tetőszerkezet állapotának javítása lenne a legsürgetőbb kérdés. A kormány többféle otthonfelújítást ösztönző programot indított annak érdekében, hogy javítsa a vidéken élők lakhatási körülményeit, ugyanakkor a támogatásokhoz szükséges feltételek és az ingatlan pontos földrajzi elhelyezkedése nagymértékben meghatározza, hogy melyik irányba érdemes elindulni. A Vidéki Otthonfelújítási Program jelentős anyagi segítséget nyújt – akár energetikai tanúsítvány nélkül is –, ráadásul már a nyugdíjasok számára is elérhető.
A tető, mint a ház elsődleges védelmi vonala, különös figyelmet igényel. A teljes rendszer, de az egyes elemek minősége és tartóssága is kulcsfontosságú tényező. Alapos körültekintéssel érdemes eljárni a gyártó kiválasztása során: a technikai és esztétikai követelmények, valamint a vásárlói igényeknek való megfelelés kiemelten fontos. A számos szakmai és fogyasztói elismeréssel kitüntetett, több mint 100 éves Terránnal garantált a kompromisszummentes tetőépítés.