A Terrán mindig élen járt a modernizáció terén. Az automatizálás alapvetően meghatározza a vállalat működését, olyannyira, hogy az öt különböző betoncserépgyár, valamint a Generon napelemes tetőcserepet gyártó üzem teljes mértékben az ipar 4.0 keretében üzemel.
Már az 1960-as években is megjelent az építőiparban a robottechnológia, ami valódi áttörést jelentett. A következő három évtizedben számos ipari környezetben használatos eszközt terveztek a mérnökök a szektor hatékonyságát növelő célzattal. Elsősorban a gyártási folyamatok racionalizálására alkalmazott gépek előre meghatározott programok szerint végezték a munkájukat.
Később megjelentek a piacon a szenzorokkal felszerelt robotok, amik már a környezetüket is képesek voltak érzékelni, arra reagálni is tudtak, ma pedig már ott tartunk, hogy mesterséges intelligenciával rendelkeznek, és tanulási képességeik által nagymértékben támogatják a humán munkaerőt. Az iparág odáig fejlődött, hogy 2020-ban 44,63 millió USD volt a piac értéke, ami 2026-ra várhatóan eléri a 95,10 millió USD-t.
Az ún. kollaboratív technológia nem zárja ki a humán tényezőt és kreativitást, az ember, a gép és az informatika együttműködését helyezi középpontba. Ennek szellemiségében valósult meg a minőségbiztosítást szolgáló lépések automatizálása. Korábban a gyártás során emberi közreműködéssel szűrték ki a hibás cserepeket, ami roppant fárasztó és több hibalehetőséget rejtett magában.
Mivel a tetőcserép gyártó cég bányászott alapanyagokból dolgozik, kiemelten fontos terület a minőségellenőrzés, hiszen a homok nem mindig osztályozható azonos színvonalon.
A Terrán ezért egyedi rendszereket fejlesztett, így többek között egy boxban elhelyezett kamera figyeli folyamatosan a gyártósorról lekerülő cserepeket, megtanítva a programnak, hogy melyik cserép jó, melyik nem. A kamera egység mögött egy képfeldolgozó szerver elemzi a felvételeket, így a mesterséges intelligenciával dolgozó hálózat ki tudja szűrni a hibás darabokat, és jelezni tudja a problémát.
A 2020-ban átadott II. kunszentmiklósi üzem megnyitásával háromra bővült a monoprofilú gyártósorok száma Magyarországon a vállalatnál, aminek köszönhetően nincs szükség formaváltásokra, így tovább nő a hatékonyság, tovább optimalizálható a maximum két műszakos munkavégzés.
A 2021-ben átadott Generon napelemes tetőcserepeket gyártó egységben alkalmazni kívánt technológia ugyancsak teljes mértékben a Terrán igényeinek megfelelően került megépítésre, kialakításra, amelyhez Olaszországból választott beszállítót a cégcsoport. A gépsor egyedülálló, máshol nem találkozhatunk vele a világban.
Fontos tudni, hogy az elektronikai alapanyagok miatt más eljárást igényel a Generon gyártása, mint a betoncserép-készítés. Teljes mértékben pormentes környezetre van hozzá szükség, továbbá tized milliméter pontosságú méretezésre, ellentétben a klasszikus termékekkel, ahol egy-két milliméter a hibahatár.
A fejlődés továbbra is töretlen, ugyanis 2022-ben szintén egy globális kooperáció eredményeként nyitotta meg a Terrán második idomcserép-gyárát, ahol a legjobb olasz, svéd, valamint saját tervezésű és gyártású gépek kaptak helyet.
Az egység kimagasló mértékben automatizált, a különféle folyamatokat a legkorszerűbb technológiai vívmányok teszik ésszerűbbé, úgy, mint a távolról vezérelhető PLC-k, szervomotorok, különféle adatgyűjtő eszközök és a csomagolórészlegen „dolgozó” KUKA robot, melynek feladata a kész betoncserepek pontos elhelyezése a raklapon.
A robotizált, alaposan megtervezett, modern igényekre szabott megoldásoknak köszönhetően folyamatosan növekszik a termelési volumen, optimális az emberi munkaerővel történő gazdálkodás és jóval hatékonyabb a munkavégzés, hogy csupán néhány tényezőt említsünk azok közül, amik az automatizáció sikerességét mutatják.
Tudjon meg többet a legmodernebb technológiával készülő Terrán termékekről.
Projektvezetőjeként, több évtizedes tapasztalattal a háta mögött irányítja a veszprémi vár VEMÉV-SZER általi munkálatait Csehi Lóránt. A novemberi Hónap Mérnökét pályájáról, motivációiról és arról is kérdeztük, mi kell ahhoz, hogy valaki megtalálja a helyét építőmérnökként.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.