A Szabolcs megyei község tisztítótelepén naponta 60 köbméterrel több víz halad át, mint amennyivel képes megbirkózni. A telep 2017 végéig nem csak bővül, korszerűsödik is.
Közel 270 millió forint támogatást kapott a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kölcse a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) 2.2.2. számú projektje keretében, szennyvíztisztító telepének fejlesztésére.
A projektet a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. bonyolítja le. A Közbeszerzési Értesítőben megjelentek szerint ajánlattételi felhívásuk nyertese két budapesti cég, a Hanley Service Kft. és a Pureco Környezetvédelmi és Gazdasági Szolgáltató Kft. által alkotott konzorcium, 235 millió forintos ajánlattal.
Nincs minden ház becsatornázva, mégis túlterhelt a telep
Kölcse községben 1998-ban készült el a szennyvíztisztító telep, majd 2005-ben megépült Kölcse, Sonkád, Fülesd községek szennyvízcsatorna hálózata. A települések csatornába történt bekötése átlagosan 62 százalékos, a szennyvíztisztító telep azonban máris túlterhelődött. A tisztítótelepre jelenleg érkező szennyvíz mennyisége az üzemeltető adatszolgáltatása alapján átlagosan naponta 160 köbméter, ami 60 köbméterrel meghaladja a telep kapacitását. Csapadékos időben azonban a szennyvízmennyiség akár 180 köbméter is lehet.
Ennek hatására a telep hidraulikailag és szerves anyag mennyiség tekintetében is jelentős túlterhelés alatt áll, tisztítási hatásfoka nem megfelelő. A túlterheltség jelentős veszélyt jelent a környezetre, mivel az összegyűjtött és kellőképpen nem megtisztított szennyvíz koncentráltan terheli a befogadókat.
A tisztítótelep jelenlegi műszaki adottságai alapján nem tud megfelelni a vele szemben támasztott igényeknek. A műszaki rendszer 2017 végére lezajló bővítése során a szennyvíztisztító telep kapacitása a jelenlegi 100 köbméter/napról 260 köbméter/napra nő, miközben a meglévő berendezések korszerűsítése is megtörténik.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.