A város a TOP keretből 800 millió forintot költ a csapadékvízvédelmi hálózat továbbfejlesztésére. A munkálatok várhatóan két évig fognak tartani.
Nyolcszázmillió forintot fordítanak Szombathely belvíz- és csapadékvízvédelmi hálózatának fejlesztésére a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében elnyert forrásból - közölte Puskás Tivadar, a város polgármestere hétfőn, amikor aláírták a nyertes projekt támogatási szerződését.
A polgármester elmondta: Szombathely a TOP forrásaiból 14,5 milliárd forintnyi kerettel rendelkezik 2019-ig, ennek egy részéből, a Városi környezetvédelmi infrastruktúrafejlesztések pályázat révén valósulhat meg a csapadékvízvédelmi rendszer fejlesztése. A kiviteli tervek már készen vannak, a pénz rendelkezésre áll. Októberben kiírják a közbeszerzést, azután megkezdődhet a több mint 6800 méternyi csatorna építése. A munkálatok várhatóan 2018 novemberéig fejeződnek be.
A beruházás nyolc helyszínen valósul meg, köztük olyan helyeken, ahol a csapadékvíz elvezetése több évtizedes probléma, vagy ahol más fejlesztést, például kerékpárút építését akadályozta a megfelelő vízelvezetés hiánya.
Magyarné Vadász Irén, a Magyar Államkincstár Vas megyei igazgatója közölte, hogy a TOP keretében az irányító hatóság 32 pályázatot írt ki a megyében, amelyekre 211 beadvány érkezett. Szombathely városát ebből 23 érinti. Az igazgató szerint közös érdek, hogy a rendelkezésre álló uniós támogatási forrást teljes mértékben le tudják hívni a kedvezményezett önkormányzatok, és minél előbb elindulhassanak a fejlesztések. Ebben segíthet, ha az elnyert támogatás ötven százaléka előlegként lehívható és a kivitelezés során felhasználható, akárcsak a csapadékvízvédelmi rendszer esetében.
A 2019-ben 35 milliárdos árbevételig jutott vállalat több mint 200 embernek ad munkát, az alvállalkozókkal együtt pedig több mint 800 munkavállalónak teremt lehetőséget.
A lezúduló csapadék elvezetését úgy kellett megvalósítani, hogy a vízelvezető rendszer ne vonja el a figyelmet a fő látványosságról, azaz a falba vésett városnevekről.
Egyre összetettebb vízelvezetési koncepcióra és megoldásokra van szükség a mind inkább szélsőséges időjárási körülmények miatt. Az esővíz átmeneti tárolása és ellenőrzött módon történő elvezetése olyan kihívást jelent, amelyhez megbízható partnerre van szükség. Az ACO pontosan az ilyen feladatokhoz fejlesztette ki a Stormbrixx rendszert, amely az igényeknek megfelelően rugalmas és nagy teljesítményű is egyszerre. Több év fejlesztési munka eredményeként a Stormbrixx HD, illetve SD változata minden alkalmazást lefed.