A város a TOP keretből 800 millió forintot költ a csapadékvízvédelmi hálózat továbbfejlesztésére. A munkálatok várhatóan két évig fognak tartani.
Nyolcszázmillió forintot fordítanak Szombathely belvíz- és csapadékvízvédelmi hálózatának fejlesztésére a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében elnyert forrásból - közölte Puskás Tivadar, a város polgármestere hétfőn, amikor aláírták a nyertes projekt támogatási szerződését.
A polgármester elmondta: Szombathely a TOP forrásaiból 14,5 milliárd forintnyi kerettel rendelkezik 2019-ig, ennek egy részéből, a Városi környezetvédelmi infrastruktúrafejlesztések pályázat révén valósulhat meg a csapadékvízvédelmi rendszer fejlesztése. A kiviteli tervek már készen vannak, a pénz rendelkezésre áll. Októberben kiírják a közbeszerzést, azután megkezdődhet a több mint 6800 méternyi csatorna építése. A munkálatok várhatóan 2018 novemberéig fejeződnek be.
A beruházás nyolc helyszínen valósul meg, köztük olyan helyeken, ahol a csapadékvíz elvezetése több évtizedes probléma, vagy ahol más fejlesztést, például kerékpárút építését akadályozta a megfelelő vízelvezetés hiánya.
Magyarné Vadász Irén, a Magyar Államkincstár Vas megyei igazgatója közölte, hogy a TOP keretében az irányító hatóság 32 pályázatot írt ki a megyében, amelyekre 211 beadvány érkezett. Szombathely városát ebből 23 érinti. Az igazgató szerint közös érdek, hogy a rendelkezésre álló uniós támogatási forrást teljes mértékben le tudják hívni a kedvezményezett önkormányzatok, és minél előbb elindulhassanak a fejlesztések. Ebben segíthet, ha az elnyert támogatás ötven százaléka előlegként lehívható és a kivitelezés során felhasználható, akárcsak a csapadékvízvédelmi rendszer esetében.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.