Egymillió köbméteres tározóval erősítik meg a város és öt további település árvízvédelmét. A projektben épülő 400 méteres völgyzárógát legnagyobb magassága megközelíti a 8 métert.
Több mint 2 milliárdos beruházásban árvízcsúcs-csökkentő tározó épül Szombathely árvízvédelmének megerősítésére. A dozmati víztározó a Modern Városok Program keretében kormányzati forrásból jön létre.
A projektről beszámolva Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), Szombathely polgármestere elmondta, az Aranypatak mederrendezésével megépülő dozmati tározó Szombathely mellett Torony, Sé, Balogunyom, Sorkifalud és Zsennye árvízvédelmét is szolgálja majd.
Turisztikai és ökológiai szerepe is lesz
A beruházásban Dozmat község nyugati határa felett, az Arany patakon épül 400 méteres völgyzárógát, melynek legnagyobb magassága megközelíti a 8 métert. A 44 hektáros tározó mintegy 1 millió köbméter víz befogadására lesz alkalmas. A projektben 7,1 hektár vízfelületű állandó vizű tavat alakítanak ki, a tó otthont adhat a vízi élővilágnak és a madaraknak, növelheti Dozmat község turisztikai vonzerejét és lehetővé válik a Szombathelyi csónakázó tó vízpótlásának javítása is.
A megvalósítás a tervezés fázisában van, a kivitelezési munkák 2018 februárjában indulhatnak, az építkezés befejezése pedig 2019 júliusában várható.
Egy újabb áradás sokkal nagyobb károkat okozna
Hende Csaba (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője rámutatott: több mint 50 éve nem volt pénz arra, hogy Szombathely árvízvédelméről - amely állami feladat - megfelelően gondoskodjanak, a jelenlegi kormány most megoldja a problémát.
1965-ben Szombathely nagy része víz alá került a Gyöngyös-patak, a Sorok-Perint és az Arany-patak árvizei miatt. Egy hasonló áradás Puskás Tivadar szerint ma sokkal nagyobb károkat okozna, hiszen azóta terjeszkedett, jobban kiépült a város.
Keresik a kivitelezőt a XVI. században épített vadnai öreg vízimalom belső tereinek felújítására és gépészetének működőképessé tételére, valamint az 1800-as években emelt istálló és parókia épületeinek rekonstrukciós munkáinak elvégzésére.
Csak az első ütemben 16 cég több mint 13 milliárd forint értékben hajt végre benne beruházást.