A gumiabroncsokat felaprító üzem által termelt darálékból többféle új terméket is előállítanak majd, melyek fejlesztése jelenleg is zajlik.
Mintegy 620 millió forintos beruházással használt gumiabroncsokat aprító üzem épül Szolnokon. Az üzem a tervek szerint idén áprilistól működik - közölte Nagy-Szitha Zoltán, az Oláh Gumiszerviz Kft. gazdasági vezetőhelyettese pénteken. A cég az üzemet építtető konzorcium debreceni székhelyű tagja.
Az öt-hét év alatt megtérülő beruházáshoz mintegy 66 százalékos támogatást kap a három konzorciumi tag. A tervek szerint az évi minimum 3000 tonna hulladékot felaprító (de ennél nagyobb kapacitású) szolnoki üzemben elsőként darálékot állítanak majd elő, s elsősorban az Oláh Gumiszerviz Kft. hat telephelyén leadott, valamint a kiemelt partnerektől begyűjtött gumiabroncsokat dolgozzák fel. Magyarországon évente 65-70 ezer tonna használt gumiabroncs keletkezik.
A darálékból piacképes végterméket fognak előállítani, de az erre vonatkozó kutatás-fejlesztés még nem zárult le. A konzorcium rendelkezésére áll a technológia, amellyel a műanyag és gumi keverékéből fröccsöntéssel különféle termékek készíthetők. Fontos szempont a technológia kiválasztásánál, hogy az új termék előállításakor a gumi anyagában hasznosítható, vagyis az üzem vegyi folyamatok nélkül, környezetbarát módon működhet.
A másik konzorciumi tag, a logisztikai lánc összeállításában részt vevő Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. készítette a hulladékabroncs szállítását és tárolását regisztráló és nyomon követő szoftverrendszert, amely hatékonyan támogatja a hatósági jelentések elkészítését is. Ez a cég a felelős az új termék technológiájáért is, feladata a végtermék kikísérletezése és az új felhasználási lehetőségek felkutatása. A harmadik, neve elhallgatását kérő konzorciumi partner feladata a logisztikai lánc támogatása, a mérés és az adatgyűjtés.
A nyilvános cégadatok szerint az Oláh Gumiszerviz Kft. értékesítésének nettó árbevétele 2015-ben 4,1 milliárd forint, 2014-ben 3,7 milliárd forint volt. Az üzemi tevékenység eredménye 2015-ben csaknem 138 millió forintra nőtt az előző évi több mint 68 millió forintról.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.