Kiszállók, fogadó épületek és kerékpárutak jönnek létre a csatorna mentén, melyen egy 12 milliárdos árvízvédelmi projekt megszünteti a zátonyokat és szűkületeket.
A műszaki felmérésekkel elkezdődött a Sió idegenforgalmi fejlesztése, amelynek nyomán kajakkal, kenuval és kerékpárral is járható lesz a Balatont a Dunával összekötő folyó 85 kilométeres szakasza. Az összesen 120 kilométeres Sión tizenkét kiszálló helyet és hét megállót hoznak létre fogadóépületekkel. Ezeken a multimodális csomópontokon több közlekedési eszközt: kerékpárt, kajakot, kenut is igénybe vehetnek a turisták.
A fejlesztés a TOP 340 millió forintos támogatásával indult, az MTI a projekt nyolctagú konzorciumának első ülése alapján számolt be a részletekről.
A fejlesztésekkel érintett 85 kilométeres szakasz a Tolna megyei Ozorától a csatornának a Gemenci-erdőben levő torkolatáig, a Sió-árvízkapuig tart.
Az úszó stégekből, lépcsőből álló kiszálló helyeket
A fejlesztés első ütemét két, összesen fél milliárd forintos fejlesztés követi. A második lépcsőben 62 kilométernyi kerékpárutat hoznak létre a Sió mellett; ebből Szekszárd és Harc között, nyolc kilométeren új út épül a folyó töltésén, Harctól Simontornyáig a 6317-es úton jelölnek ki kerékpársávot. A harmadik ütemben a Sió torkolatánál fekvő Szekszárdon kerékpárokkal, kajakkal, kenuval, fitneszeszközökkel felszerelt turisztikai bázis épül.
A Sió megújult turisztikai kínálata 2019 nyarán válik teljessé.
A fejlesztéshez kapcsolódik az Országos Vízügyi Igazgatóság 12 milliárd forintos európai uniós projektje, ami jelentősen javítja a folyó hajózhatóságát. Ennek során elsősorban árvízvédelmi céllal megszüntetik a Sión képződött zátony- vagy szigetszerű képződményeket, szűkületeket. A folyó mellett húzódó, megerősített töltéskorona alkalmas lesz arra, hogy később kerékpáros aszfaltút épüljön rá.
Minden idők egyik legkomplexebb állványtervezési feladatára került sor, hiszen egy olyan szerkezetet kellett megvalósítani, amely képes körülbelül 80 tonna terhet elbírni egy 26 méter fesztávú hídszerkezeten.
A munkálatokat a Nemzeti Hauszmann Program keretében a Várkapitányság NZrt. megrendelésére a Confector Mérnöki Iroda Kft. végzi.
A megújult helyszín a sportolók számára szállás-, étkezési és képzési lehetőséget biztosít, kényelmüket jakuzzi és szauna szolgálja.