A két ütemben megújuló borsi kastély magyar és szlovák összefogás eredményeként szépül meg.
Magyar és szlovák összefogással újul meg II. Rákóczi Ferenc borsi szülőháza. A 20. században teljesen tönkrement szlovákiai kastélyt az 1940-es években rekonstruálták, azonban az ezredfordulóra a teljes pusztulás veszélye fenyegette. A most induló beruházás során két ütemben rekonstruálja az épületet a sárospataki Épszer Zrt., összesen 1,6 milliárd forintból. A projektindító ünnepségen megtörtént az időkapszula elhelyezése is – derült ki az MTI híréből.
Az első ütem részeként nyáron már megkezdték a tető lebontását és a restaurátori munkálatokat, jövő év februárjáig pedig megtörténik az épület teljes szerkezeti helyreállítás. Továbbá sor kerül a tető, a födém és a nyílászárók cseréjére, kő- és falkép restaurátori munkákat végeznek és előkészítik a gépészeti munkálatokat. A második ütem befejezését 2020-ra tervezik.
Földváry Gábor örökségvédelmi ügyekért felelős miniszter az ünnepségen elmondta: egy épület felújítását általában annak kora indokolja, de a borsi kastély esetében sokkal többről van szó.
Mint fogalmazott, ezen a helyen érezhetjük azt a felelősségtudatot, áldozatvállalást, a tanultságból és világlátottságból eredő széles látókört, amelyet a Rákóczi család képviselt, s amelynek átérzésére a mai kor emberének is mindig szüksége van.
Az épület alkalmas lesz arra, hogy olyan emlékhellyé váljon, ahol fel lehet töltődni a saját múltunkkal és meg tudjuk idézni történelmi példaképeinket.
A beruházás lefolytatására, valamint a felújított épület üzemeltetésére a Teleki Alapítvány és a borsi önkormányzat közösen létrehozta a II. Rákóczi Ferenc Nonprofit Szervezetet. Azt szeretnék, ha ez a későbbiekben önfenntartóvá válna.
A derecskei Agroszika régi terve valósult meg a beruházással.
A HelloParks Fóton sikeresen bérbe adta egy újabb logisztikai raktárának 100 százalékát, folyatják a komplexum bővítését.