Uniós támogatásból állítanak helyre egy 170 éves szélmalmot, a környezetében pedig további attrakciókat is kialakítanak.
Megújul a Szolnoktól délkeletre található Kengyel 1850 körül épült szélmalma. A rekonstrukció a Terület-és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) pályázatán nyert 110 millió forintból valósul meg - közölte Nagy Szilárd, a település polgármestere.
Az épület megérett a felújításra: öt éve a malom lapátjai károsodtak, tavaly pedig egy ideig nem volt látogatható, mert az épület fő tartógerendája eltört. A statikai vizsgálat eredményeként megállapították, hogy a többi gerenda biztonságosan tartja az épületet, így megnyitották a látogatók előtt, de a rekonstrukció továbbra is szükséges.
A támogatási szerződést már megkötötték, február közepén írják ki a közbeszerzési eljárást. A kivitelezés így várhatóan tavasszal kezdődik, a befejezés időpontja a károsodás mértékétől függ.
A Bagimajor városrészben egy dombra épült szélmalom tizenöt méter magas téglaépület, amelyet az 1960-as években felújítottak és alkotóházként használtak. A malom belseje négy szintre tagolódik, a kúpalakú tető zsindelyfedeles. A turisztikai nevezetességnek számító szélmalom mellett található egy 300 hektáros halastó, valamint az esztergomi bazilika kicsinyített másaként emlegetett kiskápolna.
Az elnyert összegből a szélmalom mellé tanösvényt és parkolót is létesítenek, valamint kialakítanak egy fotólabort a malom mellett található, korábban iskolaként működő kúria jobb szárnyában, hiszen a környék vonzza a fotósokat. A romossá vált egykori mázsaházat lebontják.
A végéhez közeledik Balatonfüreden a személyhajó kikötő megközelítését szolgáló bejáró móló és vitorlás kikötő átfogó felújítása. A modernizáció során a STRABAG szakemberei egy hazánkban még újdonságnak számító amerikai partfalépítési technológiát is alkalmaztak a Balaton medrében, ezenkívül megerősítették és kiszélesítették a mólót, megújultak a közművek, valamint a vitorlás kishajó kikötő.
Huszonötezer köbméter törmelék keletkezett az állampárti időszak félkatonai szervezetének, a Munkásőrség Országos Parancsnokságának, iskolájának és a kollégiumának bontásából, amelyet a ZÁÉV végzett el. A Gellért-hegyen álló vasbeton épületek bontási hulladékait 98 százalékban újrahasznosították. A telken a tervek szerint a Mathias Corvinus Collegium új központja épülhet fel.