Az Épszerk-Pannónia Invest munkájával készülő létesítményben több munkafolyamatot saját gyártású elemekkel valósítanak meg.
Ingatlanfejlesztő: WING Zrt.
Fővállalkozó: Urban Construct Kft.
Generálkivitelező: KÉSZ Építő Zrt.
Idén februárban kezdődött el a Siemens leányvállalata, az evosoft új székházának szerkezetépítése Budapest XI. kerületében, az Infopark előtt, a Duna partján. A szerkezetépítési munkákat – melynek során több, mint 23.000 m3 vasbeton szerkezet épül - az Épszerk-Pannónia Invest Kft. végzi. Az építkezés aktuális állapotáról és kihívásairól Ilkei Péter, az Épszerk-Pannónia Invest Kft. létesítmény főmérnöke számolt be lapunknak.
Az Épszerk-Pannónia Invest Kft. a szerkezetépítés során több munkafolyamatot is saját gyártású elemekkel valósít meg. A mélyépítés után a szerkezetépítés az alaplemez-építéssel indult, jelenleg pedig a földszinti függőleges szerkezetek – a falak és pillérek – építésének befejezése, valamint a födém zsaluzása, vasszerelése és betonozása zajlik. Az aktuális munkálatok része az előregyártott mellvédfalak elhelyezése is.
Ilkei Péter elmondása szerint a hazai építőipar munkaerőhiányos helyzete miatt a megvalósítás során kihívást jelent a projekt időzítésének tartása, illetve nagy szakértelmet igénylő, nagyvonalú építészeti megoldások magas színvonalú megvalósítása. Ilyenek például:
- a helyenként előforduló, nagy belmagasságú – akár három szint magas – terek létrehozása,
- többszintes pillérek, illetve látszóbeton felületek építése,
- illetve a nagyszámú mellvédfal kialakítása, amit előregyártott elemekkel oldanak meg.
A kivitelező a nagy, összefüggő felületek vasszerelését, elsősorban a födémlemezeknél, sajátgyártású „szőnyegvasalással” valósítja meg. A betonacél tekercsben érkezik a helyszínre, ahol szétterítik és a szükséges pótvasalást elhelyezik. Ugyanígy a födémvasalásnál, a hálók távtartását az Épszerk-Pannónia saját fejlesztésű trigon terpesztett eleme biztosítja. Továbbá a lépcsőkarok, valamint a homlokzati mellvédfal panelek is saját fejlesztésű gyártmányok. Mindezek a megoldások a helyszíni élőmunka kiváltását szolgálják, amivel hozzájárulnak az építési folyamatok optimalizálásához és a minőségbiztosításhoz.
Az irodaház szerkezetépítéséhez összesen 91.000 négyzetméternyi zsalut, 23.500 köbméternyi betont és 3.500 tonna betonacélt használnak fel. A vasbeton szerkezetek építése várhatóan 2020. februárban fejeződik be.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.