A Penta munkájával újult meg a salgótarjáni lakótelep és a városi strand távhőellátása.
A Penta Általános Építőipari Kft. végezte a nógrádi megyeszékhely Beszterce lakótelepének távhő fejlesztését, és a strandfürdő hőellátását biztosító vezeték korszerűsítését – derült ki a beruházás pénteki projektzáró rendezvényén.
Az online eseményen Méhes András, a Salgó Vagyon Salgótarjáni Önkormányzati Vagyonkezelő és Távhőszolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója ismertette a projekt történetét és főbb elemeit. Elmondta, hogy 2016 óta foglalkoznak a távhőrendszer korszerűsítésének témájával, és a projekt 2017-ben el is indult. Hozzátette, hogy a beruházás végső összege 388 millió forint, amelyből a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretén belül elnyert támogatás összege 133 millió forintot tesz ki.
Ezt követően Kaszás István, a Salgó Vagyon Salgótarjáni Önkormányzati Vagyonkezelő és Távhőszolgáltató Kft. Hőszolgáltatási divízióvezetője tartotta meg szakmai prezentációját.
A szakember elmondta, hogy 1965-ben indult a város távhőszolgáltatása. A rendszer legnagyobb szigetüzeme a Beszterce lakótelep, amelyen 1998-ban, illetve 2010-ben történtek jelentősebb fejlesztések, így mostani beruházás már időszerűvé vált.
Kaszás István ismertette a projekt három elemét:
A beruházás során 5 tízemeletes épület csatlakozása történt meg, amely épületenként 63-65, összesen 317 új fogyasztó csatlakozását jelenti a távhőszolgáltatáshoz.
A strandfürdő hőellátását biztosító vezeték korszerűsítésére is sor került. Ez azért vált szükségessé mert a magasvezetésű vezetékpár szigetelése rossz állapotú és túlméretezett volt, illetve a jövőben komolyabb fejlesztések várhatók a fürdőben, amelyeket a leromlott állapotú vezetékekkel nem lehetne végrehajtani.
A projekt során elbontottak 2 pellet tüzelésű és 2 gázkazánt, valamint beépítettek 4 gázkazánt, korszerűsítették a távfűtési vezetéket, és megépült 5 távfűtési hőközpont valamint 9 távfűtési akna.
A projekt eredményeképp
Mindezeknek köszönhetően az új felhasználók költséghatékonyabb és magasabb komfortfokozatú szolgáltatáshoz jutnak, javulnak a lakótelep helyi környezeti körülményei, és a beruházás hozzájárul a környezeti terhelés csökkenéséhez.
Nemzeti függetlenségünk egyik legfontosabb szimbóluma, a Magyar Tudományos Akadémia székháza hatalmas átalakuláson esik át. A Fejér-B.Á.L.- ÉPKAR Zrt.-Vitruvius Kft. hármas konzorciumi fővállalkozásában zajló kivitelezésen már több fontos munkafázist sikerült lezárni.
Az akkumulátorcella-gyár épülete elkészült, jelenleg az épületgépészeti és villamossági szerelések zajlanak.