A MOL Campus kivitelezésén a Market Építő Zrt. és leányvállalata a Moratus Szerkezetépítő Kft. dolgozik.
Legutóbb tavaly augusztusban számoltunk be a MOL Campus építkezéséről, amikor az épület tornya elérte a legmagasabb pontját. A magyar óriásvállalat új központjának generálkivitelezését a Market Építő Zrt. végzi, az építkezésén a cég leányvállalata, a Moratus Kft. szerkezetépítési munkákat lát el.
A Market szerdai Facebook bejegyzése szerint a MOL Campus épületének már több mint a háromnegyede elkészült, december végén már 76 százalékos készültségnél állt a projekt.
A bejegyzésben szereplő információk szerint az év végén az alábbi munkálatok zajlottak le:
• folytatódott a napelemek telepítése,
• folytatódott a 29-32. emeletek növényfal tartószerkezete és a növényfal mögötti homlokzati hőszigetelési rendszer kivitelezése,
• további belső lifteket üzemeltek be,
• megkezdődtek a korona acélszerkezet üvegezési munkái,
• a pódium épületrészen az elemes homlokzat szerelése folytadódott a 4-5. emeleten, illetve a nyaktag befejezési munkálatai is elindultak,
• az épület körül a kertépítéshez tartozó kis támfalrendszer kivitelezése is megkezdődött,
• a szakági és szakipari munkákat a pincétől a 28. emeletig végzik az épületen, illetve a 29-32. szinti (kilátó terasz feletti gépészeti szintek) szakipari munkák folytatódtak.
A létesítményt várhatóan 2022 őszén vehetik majd birtokba a MOL budapesti munkavállalói.
A londoni Foster+Partners általános és a berlini KINZO belsőépítészeti vezetésével, illetve a magyar Finta Studios kollaborációjában megszületett tervek szerinti toronyépületben 120 méter magasan van a legmagasabb járólap, és 138 méter magasra nyúlik a koronaszerkezet, illetve a gépészeti szerkezetek.
A MOL Campus 28 emelete összesen 86 ezer négyzetméteres alapterületen ölti fel formáját: ez – ha a szinteket egymás mellé kiterítve képzeljük el – akkora, mintha 12 futballpályát helyeznénk egymás mellé.
Az épület kivitelezése során a Market Magyarországon eddig még soha nem látott szakmai megoldásokat, technológiai újdonságokat és anyagokat használt.
A cölöpözési, talajszondázási és alaplemezépítési munkálatok egymással párhuzamosan futottak, ami komoly szervezési és ütemezési kihívást jelentett a kivitelezők számára, további nehezítést jelentett, hogy mindez az őszi-téli időszakban zajlott.
Az egyedi léptékű feladat komoly mérnöki kihívásokat hordozott magában. A teljes épület alaplemezébe 12 800 köbméter betont dolgoztak be, amely mintegy 2000 mixerautónyi mennyiségnek felel meg: ezzel 5 darab olimpiai medencét lehetne megtölteni. Ebből a mennyiségből a toronyépületrész alatti, 4 400 köbméteres alaplemezt egy ütemben, 6 rétegben kellett önteni.
Ennek teljesítése 4 betonpumpa és 2 tartalékpumpa bevonásával, több mint 600 mixerfordulóval, éjjel-nappali betonozással, 42 órás folyamatos munkavégzés mellett több mint 50 mérnök támogatásával sikerült: ez egyedülálló magasépítési bravúrnak számít Magyarországon.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.