Felkerült a bokréta a 28 emeletes MOL Campusra melyet a Market Építő Zrt. épít fel a budai Duna-parton. A kivitelezés a tervek szerint halad, a létesítményt várhatóan 2022 őszén vehetik majd birtokba a MOL budapesti munkavállalói.
2018 októberében tették le a MOL Campus alapkövét, azóta is folyamatosan írunk a magyar óriásvállalat épülő új központjáról. Most a generálkivitelező Market Építő Zrt. építkezésén a cég leányvállalata, a Moratus Kft. szerkezetépítési alvállalkozói munkájával Dél-Budapest meghatározó fejlesztése elérte legmagasabb pontját, így megtartották az ilyenkor szokásos bokrétaünnepséget is.
A londoni Foster+Partners általános és a berlini KINZO belsőépítészeti vezetésével, illetve a magyar Finta Studios kollaborációjában megszületett tervek szerinti toronyépületben 120 méter magasan van a legmagasabb járólap és 138 méter magasra nyúlik a koronaszerkezet, illetve a gépészeti szerkezetek.
A 28 emeletes épület a 120 méteres magasságot már júniusban elérte, a felszín alatt található alaplemez alsó síkjától idáig mérve mérve 136 méter magas, tehát 16 méternyi pince és alapozás is található alatta, mely több föld alatti szintet tesz ki. A tartószerkezet 18 hónap alatt készült el.
A MOL Campus a szintén a Market kivitelezésében és az azonos cégcsoporthoz tartozó Property Market Kft. beruházásában immár számos lakónak és irodának otthont adó, de még tovább bővülő BudaPart lakónegyed szerves részekén épül fel. A BudaPart GATE irodaházzal közösen az új XI. kerületi városnegyed szimbolikus kapuját is alkotja és kivitelezése történelmi jelentőségű a fővárosi épített örökség szemszögéből.
A MOL és Market közös sajtóóközleményéből kiderül: a MOL Campus 28 emelete összesen 86 ezer négyzetméteres alapterületen ölti fel formáját: ez – ha a szinteket egymás mellé kiterítve képzeljük el – akkora mintha 12 futballpályát helyeznénk egymás mellé.
A projekt jelenleg 62%-os készültségi állapotnál tart, zajlik a pódiumot fedő acélszerkezet befejezése, illetve folyamatban van a Rib-roof lemezfedés kivitelezése is. A toronyépület vasbetonszerkezete elkészült, most indul a korona acélszerkezet-szerelése, valamint a pódium épületrészen kezdetét vette az elemes homlokzat szerelése.
A kivitelezés a tervek szerint halad, a létesítményt várhatóan 2022 őszén vehetik majd birtokba a MOL budapesti munkavállalói.
Mint írták, az épület kivitelezése során a Market Építő Magyarországon eddig még soha nem látott szakmai megoldásokat, technológiai újdonságokat és anyagokat használt.
A cölöpözési, talajszondázási és alaplemezépítési munkálatok egymással párhuzamosan futottak, ami komoly szervezési és ütemezési kihívást jelentett a kivitelezők számára, amiben plusz nehezítést jelentett, hogy mindez az őszi-téli időszakban zajlott.
Az egyedi léptékű feladat komoly mérnöki kihívásokat hordozott magában. A teljes épület alaplemezébe 12 800 köbméter betont dolgoztak be, amely mintegy 2000 mixerautónyi mennyiségnek felel meg: ezzel 5 darab olimpiai medencét lehetne megtölteni. Ebből a mennyiségből a toronyépületrész alatti, 4 400 köbméteres alaplemezt egy ütemben, 6 rétegben kellett önteni. Ennek teljesítése 4 betonpumpa és 2 tartalékpumpa bevonásával, több mint 600 mixerfordulóval, éjjel-nappali betonozással, 42 órás folyamatos munkavégzés mellett több mint 50 mérnök támogatásával sikerült: ez egyedülálló magasépítési bravúrnak számít Magyarországon.
Mint az esemény elején elhangzott, a bokrétaünnepség hagyománya a középkorra nyúlik vissza és a szerkezetépítők ünnepe, egyben egyfajta teljesítési igazolásként is szolgált évszázadokkal ezelőtt. Ennek megfelelően az eseményen felszólalók hangsúlyozták a szakmunkások szerepét és a bokrétát helyére emelő darura is két vezető szakember tette fel a Market, a Moratus és a MOL vezetőségének tagjaival együtt.
Elsőként Scheer Sándor, a Market vezérigazgatója tartott beszédet, melyben elsőként visszatekintett a BudaPart megvalósulásának történetére, felidézve: a Kopaszi-gáti területben 2012-ben látta meg először a fantáziát a Market. Szavaiból kiderült: kifejezetten jelentős nagyságrendű munka eredménye a látványos fejlődés, mely 54 hektáron teremt új városnegyedet a fenntarthatóság és innovatív megoldások jegyében.
A MOL Campusról szólva kifejtette: büszkeséggel tölti el a Marketet, hogy aktív részesei lehettek az egyedülálló épület megszületésének. Hangsúlyozta, hogy magyarországi és külföldi szakemberek közösen a tudásuk legjavát nyújtva állnak a fejlesztésen helyt nap mint nap, korábban nem látott megoldásokat, technológiai újdonságokat és anyagokat felhasználva. Büszkén jelentette ki:
„a MOL Campus építkezése kollágáink fegyelmezett és szabálykövető viselkedésének köszönhetően a járványügyi helyzet legkritikusabb időszakában is terv szerint haladt.”
A vezérigazgató kiemelte: mindez a szerkezetépítő dolgozók, alvállalkozók és beszállítók felelős és motivált hozzáállásnak, valamint a beruházóval való kiváló együttműködésnek köszönhető és az építkezés egy pillanatra sem lassult le.
„A bokrétaünnepséggel célegyenesbe fordultunk, a végső cél, a végkifejlet felé, melynek az eddigiekhez hasonló elköztelezettséggel és profizmussal vágunk neki”
- zárta beszédét.
Ratatics Péter, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója felszólalása elején az új székház fontosságát hangsúlyozva kiemelte: a MOL szeretne a változások élére állni, ezért új innovatív üzleti területek meghódítására készülnek és fenntarthatóbbá teszik üzleti tevékenységüket is.
„Kijelöltük a zöldebb jövőhöz vezető utat, víziónkat pedig épülő új székházunk, a MOL Campus is szimbolizálja. Számunkra ez az épület megtestesíti mindazt, ami a fenntartható fejlődéshez szükséges: a hatékony működést, az okos döntéseket, a szaktudást, a technológiai fejlődést és a lelkiismeretes, precíz munkát"
- fejtette ki.
A cégcsoport célja, hogy még több tehetséget meg tudjunk szólítani, és egy folyamatosan bővülő nemzetközi csapattal formálja a régió jövőjét. Ebben a MOL-nak nagy segítségére lesz Magyarország legkorszerűbb irodaháza, amely inspiráló és kreatív környezetet kínál a munkavállalók számára - tette hozzá.
Ritter Ádám, a Moratus ügyvezető helyettes műszaki igazgatója egy gimnáziumi érettségijekor hallott idézettel kezdte felszólalását: „mindig legyenek beteljesületlen álmaink.” Kifejtette: a moratusosok most ennek az idézetnek tükrében egyszerre büszkén, de nehéz szívvel nézhetnek fel a toronyra. Büszkén, mert felépítették, de nehéz szívvel, mert új álmot kell keresni. Hangsúlyozta, hogy Magyarországon eddig nem látott technológiákat használtak a munkában számos más példa mellett elmondta:
8 naponta betonozták a födémeket.
Mind büszkék lehetnek arra, hogy 2018 novembere és 2021 júliusa között felépítették a MOL Csoport székházának szerkezetét - emelte ki.
Az igazgató azokra a szakmai részletekre is kitért melyet a már korábban is idézett sajtóközleményben is leírnak, kifejtve: a toronyépület szerkezetépítésében több szakmai újítást is bevezetett a Market-csoport. Az épület magassága miatt a toronydarukat több ütemben magasították és kötötték ki az elkészült szerkezethez. A legmagasabb toronydaru 165 méter magas, melynek fülkéjét már lifttel közelíti meg a darukezelő.
Mint ahogy a közleményben kifejtik a kivitelezési időt jelentősen csökkentette, hogy a torony szerkezeti gerinceként szolgáló 2 darab merevítő aknamagot automata kúszózsalurendszerrel építette meg a Moratus. A 200 tonna súlyú rendszer kiépítését több hónapos tervezési és szerelési munka előzte meg. A technológia alkalmazása a kivitelezési átfutási időt közel a felére csökkentette ez az eljárás. A magok különlegessége, hogy alaprajzi pozíciójukat tekintve teljesen ki vannak tolva a homlokzatra, ezzel is megnehezítve a szerkezetépítő feladatát.
Magyarországon szintén egyedülálló módon, 120 méter magasságú személy- és teherfelvonót épített a kivitelező, ezzel is segítve a szerkezet- és homlokzatépítési munkálatokat. A homlokzattisztításhoz pedig a torony legtetején egy közel 80 tonnás daruszerkezet megépítése szerepel a tervek között.
A magasban folyó munka miatt a magyarországi magasépítésben egyedülálló technológiát, úgynevezett automata szélpajzs-rendszert kellett alkalmazni, ami a biztonságos munkavégzést és a szakemberek komfortérzetét szolgálja – ez összesen mintegy 100 tonna zsaluzatból épült meg. A rendszer az épülő tartószerkezethárom legfelső szintjét körbeölelve védte a magasban dolgozókat, és hidraulikák segítségével folyamatosan felfelé kúszva követte a szerkezetépítés aktuális készültségi fokát.
A beszédek végeztével Scheer Sándor, Ratatics András és Ritter Ádám, valamint Wolf András, a Market műszaki igazgatója Czégény Zoltán vezető vasszerelővel, illetve Bressai László ács brigádvezetővel közösen helyezte el a koszorút a darun mely azt mintegy 140 méter magasra emelte.
Ezt követően a beruházó, a kivitelezők és vendégeik a bokrétaünnepen hagyományos, egészében sütött ökörből tatottak vendégséget, illetve a sajtó munkatársait a rekordméretű liftekkel felvitték a torony tetejére, ahonnan a főváros délnyugati részét is megtekintehették a tetőszintről. Ide a MOL a kezdetektől kijelentett céljaként majd minden érdeklődő felátogahat majd az irodaház elkészültével és megtekinteti ugyanazt a panorámát, amit képeinken is bemutatunk.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.