Felkerült a bokréta a Horváth Építőmester Építőipari Zrt. és a Possibuild Építőipari és Szolgáltató Kft. kivitelezésében a IX. kerületben épülő központ tetejére.
Közvetlenül a Szent Cirill és Szent Metód Bolgár Pravoszláv Ortodox Templom mellett, a fővárosi Vágóhíd utcában épül Bolgár Oktatási és Kulturális Központ, melynek projektjéről többször is tudósított már lapunk.
Miután az alapkövet 2022 március 3-án letették, majd a munkaterület átvétele után május 17-én a kivitelezési munkálatokat is elkezdték, a projekten dolgozó Horváth Építőmester Építőipari Zrt. (HÉP) - Possibuild Építőipari és Szolgáltató Kft. konzorcium látványos haladást ért el:
2023 január 6-án, a tradicionálisan keleti ortodox bolgárok számára szakrális jelentőségű Jordanovden (pravoszláv vízkereszt) napján ünnepélyesen megtartották a bokrétaünnepségét, annak alkalmából, hogy az épület elérte legmagasabb pontját.
Maga az épület háromemeletes, és zöldtetős kialakítású lesz és mintegy hárommilliárd forintos beruházásban valósul meg. Egy tágabb bolgár kulturális-vallási épülettömörülés része: mint említettük, a szomszédja a szláv kisebbség temploma, az építési területtel szemközt pedig a Bolgár Művelődési Ház áll. A beruházás előrehaladásáról legutóbb 2022 szeptemberében számoltunk be részletesen.
A bokrétaünnepséget először a szomszédos templomban tartott Istentisztelet előzte meg, majd az épület tetejére fel is helyezték a bokrétát a kivitelező konzorcium munkavállalói és vezetői jelenlétében: Dr. Kovács András, a Horváth Építőmester Zrt. igazgatósági tagja és Nitti-Pálffy Zsuzsanna, a Possibuild Kft. ügyvezetője is részt vett az ünnepségen.
Nitti-Pálffy Zsuzsanna szólalt fel az építőket képviselve és elmondta:
„A konzorcium nagyon hálás és büszke azért, hogy ezen a projekten dolgozhat közösen. Hálás azért, mert a munka során több mint 100 családnak, családfenntartónak tudunk munkahelyet és biztos megélhetést biztosítani. Büszke pedig azért, mert a beruházás a világban zajló háborús nehézségek ellenére is megvalósulhat.”
Az ügyvezető hangsúlyozta, a Vízkereszt Ünnepén érdemes kitekinteni a hétköznapok forgatagából, és mintegy a bibliai háromkirályok helyébe képzelve magát meglátni az ünnep csodáját.
„Lássuk meg mi is a csodát, amikor a Bolgár Oktatási és Kulturális Központ szerkezete elérte a legmagasabb pontját, 18,6 métert, és az új épület bokrétaavatásán részt vehetünk” – fejtette ki.
Nitti-Pálffy Zsuzsanna megköszönte a Magyar Kormány támogatását ahhoz, hogy az intézményben XXI. századi színvonalú, modern, biztonságos épületet, játszóudvart alakíthatnak ki a bolgár kisebbség részére, rámutatva: a projekttel a bolgár nemzet legnagyobb beruházása jöhet létre Magyarországon.
Végezetül biztosította a jelenlevőket arról, hogy a Konzorcium az eddigi lendülettel és lelkesedéssel folytatja a munkát, hogy közel egy év múlva már az átadón találkozhassanak majd újra.
Ezt követően Soltész Miklós a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára tartott beszédet, melyben mind a bolgár nemzetiséget, mind pedig a kivitelezőket külön köszöntötte a bokrétaünnep alkalmából.
Az építőkről elmondta: hatalmas munkát végeznek, és mindig becsülettel és tisztelettel kell munkásembertől mérnökig bezárólag tekinteni rájuk. A kormány részéről azt ígérte, hogy minden nehézség ellenére – legyenek azok a háborús nehézségek, vagy az infláció - a támogatást továbbra is megadják a bolgár közösségnek, hogy be tudják fejezni ezt az építkezést.
„Isten áldja önöket, Isten áldja az ortodox keresztény közösségeket!” – zárta a beszédjét.
A felszólalásokkal és a bokréta az épület tetejére felhelyezésével még nem ért véget az ünneplés: kora délután a Szent Kereszt folyóvízbe dobásának hagyományos bolgár szertartására került sor a Kopaszi-gáton, majd este a művelődési házban újévi bált tartanak (a keleti ortodox egyházak által használt Julián naptár közel két hetes különbséggel követi a nyugati világban használt Gergely-naptárt).
Az eseményen résztvevők névsorát alább tekintehetik meg olvasóink:
Az épülettömbök elhelyezkedése kiemelt városképvédelmi jelentőséggel bír; a történeti homlokzatok megőrzik eredeti arculatukat, visszaállítva a régi színezésüket.
Építőipari Nívódíjat vehetett át a Magyar Építő Zrt. a Nemzeti Atlétikai Központért.