A sertésnevelő telep négy épületében összesen mintegy 14 ezer négyzetméteren nevelnek sertéseket.
Csaknem hatmilliárd forintból épült sertéstelep Békéscsaba külterületén, ahol éves szinten 25 ezer vágósertés értékesítésével számolnak
- közölte a beruházó NAGISZ-csoport csütörtökön.
Az 5,9 milliárd forintból, 2,166 milliárd forintos állami támogatás felhasználásával elkészült létesítményt a hódmezővásárhelyi Bodrogi Bau Kft. építette fel. A helyszínen a ’70-es évek óta működött sertéstelep, ezt 2022-ben bontották el, majd a helyén egy négy állattartó épületből álló, korszerű sertéstelepet alakítottak ki.
Egy bruttó 2730 m2-es épületben a tenyészkocákat helyezik el csoportos és egyedi tartásban, egy másik épületben pedig a fiaztatók kaptak helyet 2340 m2-en, valamint az utónevelő termek 1590 m2 összterülettel. A beruházásban még két darab, egyenként 4510 m2-es hízlaldát is felépítettek.
A helyszínre a NAGISZ nádudvari sertéstenyészetéből érkezik 9 hetente 64 tenyészkocasüldő, amelyek 116 napos nevelési idő alatt érik el értékesítési súlyukat, a körülbelül 115 kilogrammot. A tervek szerint éves szinten 2900 tonna sertést értékesítenek majd, az állatok 80-85 százaléka a belpiacokra kerül – mondta Lapos László sertéságazat vezető.
A négyből három épületben már vannak sertések, a negyedikbe két héten belül érkeznek.
A telepen automatizált szellőztetési és takarmányozási rendszert alakítottak ki, a központi légbeeresztőkön keresztül a friss, de mind télen, mind nyáron temperált levegő a padozat alatti légcsatornákba kerül, ahonnan légbevezető oszlopokon keresztül szabályozott mennyiségben és sebességgel jut az állatok tartásterébe.
Az elhasznált levegőt elszívó ventilátorok távolítják el a tartásterekből. Ezzel biztosítható, hogy az állatok étvágya a nyári nagy melegben is megmaradjon - magyarázta Lapos László. A központban, amelynek saját vízműhálózata is van, 12 munkavállalót foglalkoztatnak.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.