13 ezer négyzetméter Layher homlokzati állvány segítette az egykori Radetzky-laktanya újjáépítését.
Layher Blitz állványrendszer segítségével építi újjá az egykori Radetzky-laktanyát a Market Építő Zrt. A korábban katonai célokat szolgáló, 19. századi épület homlokzatának megtartása mellett az értékes telekre most egy szálloda- és irodakomplexum kerül. A terület Bem tér felé eső oldalán kap helyet az ötcsillagos, upper upscale kategóriájú Kimpton hotel, amely mögött a BEM Center Irodaház foglalja el a tömb nagyrészét. A két épületet egy, a Henger és a Kandó Kálmán utcák között vezetett tágas, mindenki számára átjárható passzázs köti majd össze, ahol éttermek, bank, élelmiszerbolt vagy épp fitness szolgáltatások lesznek elérhetők.
A bontás során – ahol a régészek többek között római kerámiát és egy középkori török pénzhamisító műhelyt is feltártak – a Bem téri homlokzat maradt csak meg a traktusmélységnek megfelelő oldalhomlokzatokkal együtt – ezekre ugyanakkor visszakerültek a világháború alatt megsemmisült századfordulós díszítőelemek is.
Az együttes tervezésénél az volt a cél, hogy az új épületrész a lehető legkevésbé vegye el a fókuszt a műemléki elemektől, ezért választották a természetes mészkő és üveg kombinációját a homlokzat burkolására. Ezzel és a mértéktartó épületmagassággal sikerült elérnie a tervezőknek, hogy a kortárs szárny szinte megbújik a műemléki jellegű hotel mögött.
A Dunamenti Állványtechnika Kft. az épület bontása óta részt vesz a projekten. Az új épület homlokzati munkái 2023 januárjában kezdődtek, amelynek során a négyféle homlokzatburkolat (függönyfal, szerelt kő, vakolat és az udvarokban dryvit) kivitelezésének eltérő igényei miatt a Layher könnyen és gyorsan szerelhető Blitz állványrendszerét választották.
A Layher Blitz bizonyult a legmegbízhatóbb állványrendszernek a BEM projekt sikeres kivitelezéséhez, mert a sokoldalúan alkalmazható állványrendszer mindössze hat alapelemből áll. Az összeszerelés gyors és biztonságos, az építés egyes fázisai pedig logikusan követhetők. Az állványrendszer egyik legkiemelkedőbb tulajdonsága, hogy csavarmentes, a számos kiegészítő elem pedig lehetővé teszi a meglévő épületgeometriához való optimális alkalmazkodást.
A lobbyban az üvegtető szereléséhez 3300 m3 Allround térállványt építettek be, de a legnagyobb kihívást mégsem ez, hanem a szálloda koporsófödémének állványozása jelentette. Az új tető teljes felülete korcolt bádogfedést kap, ezért az állványzatot úgy kellett kialakítani, hogy az ne érintkezzen a ferde síkkal.
Végül a homlokzati állvány megmagasításával és 30 darab, hatméteres acél rácsostartó segítésével képeztek áthidalásokat, amelyekre függeszthették az állványoszlopokat és így kialakíthatták a munkaszinteket.
Összesen 13.000 m2 homlokzati állványzatot állítottak fel a szakemberek, amelyekre a faltávolság miatt belsőoldali korlátot is szükséges volt szerelni, de több helyen rácsostartó kiváltásokat is alkalmaztak a közművek miatt. Az állványozás-igényes munkák mára 90%-ban elkészültek, csak a passzázs térállványa és egy-egy homlokzati szakasz áll még, így szinte teljes egészében végleges képét mutatja az épület.
Az épülettömbök elhelyezkedése kiemelt városképvédelmi jelentőséggel bír; a történeti homlokzatok megőrzik eredeti arculatukat, visszaállítva a régi színezésüket.
Monoron épül a CEVA-PHYLAXIA új gyáregysége.