A Tömb 2002 a főként az orvostudomány oktatásának otthont adó Elméleti Tömbön dolgozik majd a tervek szerint.
Sikeres eredmény született a Debreceni Egyetem két közbeszerzési eljárásán is, mindkettő a mintegy 50 éves Elméleti Tömb felújítására, energetikai korszerűsítésére vonatkozik. A Nagyerdei Campus klinikatelepén található, Mikolás Tibor tervei alapján az 1970-es években felépített épület egy két szintes alapelemből és egy abból induló tízszintes tömbből áll. A több mint tízezer négyzetméter hasznos alapterületű épület laboroknak, oktatási termeknek, irodáknak, étteremnek és 24 órás portaszolgálatnak is otthont ad.
A két pályázatot egyrészt a magasépület hűtésének és fűtésének rekonstrukciójára, másrészről pedig a homlokzatának felújítására írta ki a felsőoktatási intézmény, mindkét tenderen jelentős versenyben nyert a Tömb 2002 Kft. A homlokzatfelújítást mintegy nettó 982 millió, a fűtés-hűtési fejlesztést pedig mintegy nettó 726 millió forint értékben vállalta el a hajdúböszörményi központú cég. Mindkét beruházás a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) támogatásával valósulhat meg.
A tervek szerint az épület külső homlokzatának fejlesztése során többek között lecserélik, illetve felújítják a meglévő hőhidas alumínium és műanyag ablakrendszereket, árnyékolórendszereket, valamint a jelenlegi kőburkolatokokat, vakolt felületeket és lábazatokat is.
Figyelnek arra, hogy a homlokzaton végzett munka során a lehetőség szerint az eredeti tervek szerinti megjelenést megtartsák, illetve visszaállítsák.
A nyílászárókon és a kiugró betonszerkezeteken is jelentős munkát végeznek, továbbá az épület lábazatánál a talajszint alatt is kialakítják a hőburkolást.
A projekt során várhatóan mintegy
Emellett 1459 négyzetméternyi mennyezeti és födém kőzetgyapot, 5060 négyzetméternyi függőleges fal és 3400 négyzetméternyi lapostető szigetelését végzik el; illetve hasonlóan jelentős mértékű vakolási és festési feladatokra is sor kerül.
A hűtés-fűtési rendszer is teljesen átalakulhat: megújuló energiát használó, geotermikus rendszert terveznek kiépíteni. Ennek a központi részét két víz-víz üzemű hőszivattyú és 110 darab szonda képezi majd. A föld belső hőjét hasznosító megoldással olyan hálózatot alakítanak ki, amely az időjárás és a fűtési program függvényében szabályozott fűtővizet állít elő és így teszi lehetővé a klímakontrollt.
A projektben várhatóan az épület számos részén dolgoznak majd: ennek során jelentős mennyiségű más munka mellett több mint 13 kilométernyi különböző szabványoknak megfelelő csövet is el fognak helyezni.
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.