A Séd vizének energiáját használó Fenyves malom felújításához Cemix termékeket választottak.
Valaha malmok tucatjait hajtotta a veszprémi Várdomb körül kanyargó, gyors vizű Séd-patak. Nem csak a technológia fejlődése, hanem az államosítás is pusztított az egykor létfontosságú ipari épületek között, így mára Veszprém városának tizenöt malmából mindössze egy üzemel. Romos állapotban találta új gazdája, Tamás Péter malomrestaurátor a Fenyves malmot is. Megmentése ugyanakkor nem lehetett kérdés, a malomszerkezet ugyanis a nehéz évtizedek ellenére, szinte teljes egészében fennmaradt.
Budai-Pozsgay malomként ismerték a helyiek az épületet, amelynek felépítéséről még 1840-ben határozott a városi közgyűlés. 1846. január 1-én kezdte meg működését a város gabonaőrlő malma, amelyet bár felülcsapó malomként terveztek, már 1848 körül alulcsapóvá alakítottak át. A város tulajdonában lévő, háromkerekű malmot 1884-ben adták el Pozsgay Miklós molnármesternek. Neki köszönhető, hogy 1892-ben felújították, amiről a munkatérben, a bejárattal szemben, a födémgerendára írt „RA 1892 NOV. 19” felirat is megemlékezik. Az 1894. évi műszaki leírás szerint ekkor a malom vízikerekét turbinára cserélték. A bécsújhelyi Fischer cég által tervezett és beépített Girard-turbina azonban nem vált be, ezért 1903-ban Pohl E. és Fiai szombathelyi gépgyára Francis-turbinát szerelt be, amely aztán egészen 1951-ig, a malom bezárásáig kitartott.
„2019-ben vásároltuk meg a malmot, majd nagyjából egyévnyi takarítás, bontás és tereprendezés után állhattunk neki a felújításnak” – mesélte Tamás Péter malomrestaurátor, a jelenlegi tulajdonos.
Részben az Európa Kulturális Fővárosa program keretében elnyert pályázatoknak is köszönhetően, 2021-ben egy malomtörténeti kiállítás nyílt meg itt; 2022 nyarára elkészült a malomgépészet felújítása és az udvari kemence, 2023-ra pedig a két nagy vízikerék és a vizes játszótér is. Idén megújult a hátsó molnárszoba a Cemix támogatásával. A következő nagy munka még idén vár a tulajdonosra: a padlás felújítása és látogathatóvá tétele, majd ezt követheti a molnárlakás felújítása is.
Míg a kivitelezés során Tamás Péter – aki talán egész Európában az egyetlen malomrestaurátor – a gépészeti részekkel foglalkozik, falak megóvása és az épület rendbe tétele a Cemix munkatársaira hárul. Amint Gyarmati Pétertől, a Cemix projektvezetőjétől megtudhattuk:
„Elsődleges cél volt a korhű anyagok alkalmazása, ezért esett a választás az agyagvakolatra,”
amely a Cemix termékválasztékában 2023-tól az egész országban mindig azonos minőségben és azonnal elérhető. Az agyagvakolat 100 %-ban természetes, kötőanyag (cement, mész) és károsanyag mentes és újrahasznosítható, emellett jó páraháztartást biztosít.
„Szárítóvakolat alkalmazása mellett döntöttünk a kültéri, kitett felületek esetén, mert bár intenzív terhelés éri a szerkezetet, nedvesség elleni szigeteléssel nem rendelkezik” – részletezte a projektvezető.
Egyedülálló a Cemix mészvakolata a magyarországi piacon, hiszen tiszta mészhidrátot és puccolánt tartalmaz, ezáltal nem csak autentikus építőanyag, de alacsony széndioxid kibocsátású és tartós is. Komoly feladat volt a malom vegyes kőfalazatának vakolása: akadtak kétségek afelől, hogy az agyagvakolat kellőképp hozzátapad-e majd a nagyon gyenge nedvszívású felülethez, de végül kiválóan működött a rendszer, amit remekül véd majd a kültérben is alkalmazható mészvakolat.
Beépítettek tehát a malomépület felújítása során
Egy malom restaurálása speciális tudást igényel, hiszen több szakma (asztalos, gépész, lakatos és ács) elméleti és gyakorlati ismerete is szükséges hozzá. Nem könnyíti a munkát az sem, hogy nagy tömegű és nagy kiterjedésű alkatrészeket kell kezelni. A Fenyves Malomban a meghajtó szerkezet felújítása, annak átalakítása, az őrlőgépek beüzemelése, valamint a két nagy vízikerék megtervezése és elkészítése adott a tulajdonos számára igazi kihívást. Ezt persze nem csak az örökségvédelemért teszi. Ahogyan Tamás Péter hangsúlyozta:
„nem csak felújítottuk az épületet, hanem élettel is megtöltöttük. Régen is közösségi terek, információs központok voltak a malmok. Ezt a hangulatot hozzuk vissza mi is a programjainkkal: rendszeresen tartunk látványőrléseket, kemencés sütéseket, asztalos workshopokat, vagy napközis táborokat.”
Autentikus anyagokat kerestek a műemléképület felújításához, illetve fontos volt a megbízható minőség és a környezettudatosság is. „A Cemix termékeivel pedig – összegezte tapasztalatait a tulajdonos – nem csak teljesen elégedettek voltunk, de élő kapcsolatot is tartunk fent a gyártóval, mert a további munkálatokat is a Cemix termékeivel szeretnénk végezni.”
Fájlnév/Méret/Feltötve | Letöltés |
WEB_240514_NM--0150.jpg (image/jpeg) 743.59 kb |
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.