Vértesszőlős életveszélyessé vált temetőkápolnája a CEMIX anyagainak köszönhetően ismét régi eleganciájával áll az Által-ér völgye felett.
Egy domb tetején, szép kilátással az Által-ér völgyére áll a vértesszőlősi kápolna a falu temetőjében. A temető ékessége – számolt be a falu egyik legszebb épületéről a kápolnák.hu – Kubinger József adományából épült a feltámadt Üdvözítő tiszteletére 1903-ban. Vakolt falazattal keretezett, téglaburkolatú homlokzatához illesztett tornyában a 38 kg-os Szent József harang hívja misére a híveket, amelyet 1903-ban a Csepeli Szivattyú- és Gépgyárban öntöttek.
Csak apróbb javításokat végeztek a kis, csupán 34 m2-es kápolnán egészen annak 100 éves évfordulójáig.
2003-ban önkormányzati, lakossági és egyházi összefogással kapott külső felújítást, ekkor a már két éve néma harangot is megjavították, amit mind a mai napig kézzel szólaltatnak meg – tudhattuk meg a Vértesszőlősi Önkormányzattól az épület ismertetésében. Mint írják: a belső rekonstrukció 2005-re fejeződött be, a kápolna homlokzatán ekkor végleges helyére került a bánhidai egyházközségtől kapott Szent József, a haldoklók védőszentjének szobra.
Felújítása óta eltelt húsz év alatt az épületet érő nedvesség, valamint a falazat alatti vízszigetelés hiánya a homlokzati és lábazati vakolat erős károsodását okozta. Az ázások és a folyamatos erózió miatt az épület állaga leromlott, egyes helyeken életveszélyessé vált, így műszaki és biztonsági szempontok miatt is elengedhetetlen volt a korszerű és időtálló anyagokkal való felújítás. A kivitelező Jenei Építő és Épületburkoló Kft. és Avers Kft. ennek érdekében választotta a CEMIX Hungary Kft. termékeit a fejújításhoz.
„A CEMIX korszerű anyagainak legfontosabb tulajdonságai – a teherhordóképesség, a nedvességgel szembeni ellenállás, a páraáteresztő és a fertőtlenítő képesség – nagyon hasznosnak bizonyultak a kápolna megóvásához”
– tudtuk meg Jenei Józseftől, a Jenei Építő és Épületburkoló Kft. ügyvezetőjétől. Fontos szempont volt a környezettudatosság is az építés során, ezért került mészvakolatrendszer az épületre, amely szilárdulási ideje alatt a környezet CO2 tartalmának egy részét is megköti.
2024 májusában kezdődött és már augusztus végén véget ért a kivitelezés, amelyben a megrendelő Vértesszőlősi Római Katolikus Plébánia kérése szerint
Természetes mészkőtufa falazatra a burkolatok felhelyezése, a hiányzó vízszigetelést helyettesítő vízelvezetés pótlása és a lélegző-páraáteresztő lábazati kőburkolat használata mellett külön érdekesség volt a kivitelezés során, hogy a 2733 SILICONOLA K1,5 strukturált színező vakolat a CEMIX előírása szerint nem kerülhetett közvetlenül a mészvakolatra, ezért egy közbülső habarcsréteget (2110 Renti) hordtak fel tapadóhídként, amely alkalmas volt a vakolat fogadásra.
Kisebb projekteknél és felújításoknál már használtuk a CEMIX termékeit és nagyon jól bevált, ezért döntöttünk úgy, hogy most is e cég termékeit választjuk
– hangsúlyozta Jenei József, hozzátéve: „jó minőségű termékeik vannak, főleg a speciális anyagaik kiemelkedők. Az Avers Kft. segített felvenni a CEMIX-szel a kapcsolatot. Ők segítettek abban, hogy gyorsan és időben megkapjuk a termékeket, valamint a használatukat érintő tanácsokat.
Nyári munkavégzés miatt különösen hasznos, hogy a CEMIX anyagai jól bírják a magas hőmérsékletet, nyitott idejük csak kis mértékben csökken hő hatására – tette hozzá Bartus Gergely, a CEMIX regionális projektvezetője. Mint arra felhívta a figyelmet:
„a vakolatok repedési hajlama a fejlesztéseknek köszönhetően elhanyagolható,
ami itt is nagyban segítette a munkavégzés hatékonyságát.” Amint arra a projektvezető külön kitért: kőragasztás során az 8245 S1 FLEX ragasztó nagy vastagságban, zsugorodás, kezdeti tapadás, és teherbírás tekintetében is megállta a helyét.
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.