Már az épület igazi ékeit, a horganylemezből készült, lángmotívumokban végződő gerincelemeket is elhelyezték a Magyar Építő Zrt. szakemberei.
A Nemzeti Hauszmann Program keretében épülhet újjá a József főhercegi palota, amelyért generálkivitelezőként a Magyar Építő Zrt. felel. Az 1968-ban, ideológiai okokból felrobbantott épület rekonstrukcióját 2021 júliusában kezdték meg.
„Az épület külső homlokzatát és tetőzetét az eredeti terveket követve állítjuk helyre. A belső terek közül pedig újjászületik a páratlan szépségű díszlépcsőház és az emelt magasságú díszterem is, melyeket korhű megjelenéssel, de a 21. századi technikával építünk újjá 2026-ra”
– írja közösségi oldalán a Nemzeti Hauszmann Program. Amint friss beszámolójukból kiderül: a József főhercegi palota újjáépítése a tervek szerint halad, a kivitelező jelenleg a homlokzati elemek felhelyezésén és a tetőzet véglegesítésén dolgozik.
Legutóbb közel fél évvel ezelőtt számolhattunk be a palota építésének helyzetéről. Akkor kiemelt figyelem hárult a tető héjalására, amellyel mára szinte elkészültek a kivitelezők. Eredeti magasságában áll már József főherceg újjászülető palotája, amelynek szerkezetépítését követően tavaly láthatott hozzá kivitelező a tetőzet kialakításához.
Összesen 3000 négyzetméter felületű és 27 különböző síkból felépülő tetőzet készült, amely a meredekebb részeken 40x40 cm-es bádogelemekből álló rombuszfedést, a kisebb hajlásszögűeken pedig kettős állókorcos bádogfedést kapott.
„A tetősíkok találkozásánál a szakemberek már felhelyezték az épület igazi ékeit, a horganylemezből készült, lángmotívumokban végződő gerincelemeket és végső helyükre illesztették a csúcsdíszeket is”
– írják a Nemzeti Hauszmann Program közleményében.
Javában tart a palota újjászületésének egyik legérdekesebb szakasza, a homlokzati elemek felhelyezése. Mint a beszámolóból kiderül:
az épület lábazatára hagyományos eljárással rögzítették a faragott mészköveket, a lábazatok fölé azonban egy új technológiával, nagy teherbírású tartókonzolokra szerelt, átszellőztetett és könnyített burkolati rendszert szerelnek.
A homlokzaton már láthatóak az oroszlánbőr mintázatú ornamentikák, a maszkkal és szalagdísszel mintázott ablakparapetek, a szárnyas oroszlánok, sasok és sarokcsúcsdíszek, valamint az ívsoros párkányok is. Az Alkotmánybíróság jövőbeli otthona tehát nem csak a történeti kontinuitás miatt, de építészeti értékei révén is szerves részévé válhat Budapest látképének.
Hazánk egyik legrégebbi és legsokoldalúbb vízügyi műtárgya, a budapesti Kvassay-zsilip, a hozzá kapcsolódó erőmű felújítása és egy új szivattyútelep építése 2022-ben kezdődött el az Országos Vízügyi Főigazgatóság beruházásában.
A mintegy 42 milliárd forint értékű fejlesztéssel várhatóan 800 munkahelyet teremt a cég Tatabányán.