Minőségi építészet és precizitás a SWIETELSKY Magyarország kivitelezésében.
2024 októberében indulhatott meg Sopron új óvodájának építése, mára pedig a bokrétaünnepről adhatunk hírt. A SWIETELSKY Magyarország Kft. gyors és hatékony munkájával hamarosan a négy csoportszobás óvoda terei is bejárhatók lesznek.
A Mosolyvár Bölcsőde szomszédságában, a Magyarországi Evangélikus Egyház megbízásából épülő óvoda 5082 m2-es területen, 1243 m2 hasznos alapterülettel valósulhat meg; formálása pedig nem csak praktikus, de az evangélikus egyház alapértékeire is utal. Lapunknak Kiss Gábor projektvezető összegezte az eddigi munkát, amelynek során kiemelte:
„nagy öröm, hogy a Szent Mihály Templom után Sopronban ismét egyházi létesítményt kivitelezhetünk. Szerintem az előzőekhez hasonlóan e projekt is kifejezetten impozáns épület lesz és nagy büszkeség, hogy két, közvetlenül egymás melletti létesítmény megvalósítása fűződhet a SWIETELSKY Magyarországhoz és az én nevemhez.”
Sopron új óvodája mára szerkezetkész, elindultak a belső válaszfalazási munkák, a tetőszigetelés, sőt, a gépészeti és villamos alapszerelések is a közműépítéssel együtt – tudtuk meg a projektvezetőtől. A kivitelezés a szakipari munkákkal folytatódik, emellett májusban az a cél, hogy az ablakbeépítések, a tetőszigetelések és az árnyékolók beépítése is megtörténjen, ezzel együtt pedig az elsődleges feladat a beázásmentesség elérése. Ezután elindulhatnak a belsőépítészeti munkák is.
„Az átadás idén novemberben várható, a létesítmény megnyitása pedig várhatóan a 2026. évi tanévkezdés lesz” – tájékoztatott Kiss Gábor.
Az épület alapozását az eredeti tervek szerinti talpgerenda és vasalt aljzat adta volna, ehelyett végül egy komolyabb, megerősített ágyazat kialakításával, 30 cm-es vasalt alaplemezt építettek a kivitelezők.
„Főfalakként előregyártott kéregfalakat és PTH falazatokat alkalmaztuk vegyesen” – tudtuk meg a projektvezetőtől.
Komolyabb tervezési feladatot adott emellett az előregyártott falakba kerülő alapszerelvények elhelyezése és méretezése a villamos tervek módosítása miatt; ráadásul az álmennyezeti térben elhelyezett alapvezetékek megfelelő keresztmetszetű nyomvonalát és beállásait is kifejezetten pontosan kellett a falak gyártásához megadniuk. E tervezési munkák támogatására 3D BIM modellek készültek kivitelezői megvalósításban, amelyek nagyban megkönnyítették a koordinációt. Amint a várható nehézségekkel kapcsolatban megjegyezte:
„a homlokzatépítést, a homlokzati nyílászárók, ablakkeretként készülő burkolatok és árnyékolók együttes beépítését komolyabb munkaszervezéssel valósítjuk meg, hiszen itt négy szakma együttes és összehangolt munkájával érhető csak el az építész által megrajzolt csomópontok esztétikus és funkcionális kialakítása.”
Közös ünnep
A bokrétaavatón ünnepi beszédekben foglalták össze az eddigieket és adtak bíztatást a jövőre nézve a beruházásért felelős egyházi és állami vezetők. Raffai Balázs, a Hunyadi János Evangélikus Óvoda és Általános Iskola igazgatója kiemelte:
„az épületek fontos szerepet játszanak az életünkben, hiszen védelmet, nyugalmat adnak a bennük tartózkodóknak. A mai nap azonban az építőkre irányítja a figyelmet, hiszen egy szakaszhatár, mint amihez most ért az építkezés, alkalmas arra, hogy értékeljük az eddig elvégzett munkát – hiszen még a háznál is nagyobb méltósága van a ház építőjének. Köszönet tehát mindazoknak, akik azért dolgoztak, hogy idáig juthasson az építkezés.”
Farkas Ciprián, Sopron polgármestere az értékteremtést állította előtérbe:
„Minden a tervek szerint halad, hiszen legutóbb novemberben jártunk itt, amikor Soltész Miklós államtitkár úr jelenlétében letettük az új, százférőhelyes óvoda alapkövét. Április végén pedig örömmel jelenthetjük, hogy az épület elérte legmagasabb pontját. Mai bokrétaünnepünk egy fontos fejlesztés újabb állomása, ami a soproni gyermekeknek és soproni családoknak készül. Ez a beruházás is kiváló példája annak, hogy az együttműködés és a közös gondolkodás mennyi értéket teremthet. Olyan értéket, amely felekezettől függetlenül hosszú évtizedekig szolgálja majd az egész közösség javát.”
Barcza Attila, Sopron országgyűlési képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy három szervezet együttműködése kellett a sikerhez:
„Szép és fontos ünnep ez Sopron számára, hiszen a bokrétaünnep minden építkezés mérföldköve. Hármas együttműködés kellett ahhoz, hogy idáig jusson az építkezés: az önkormányzat adta a területet, a kormány forrásaiból épülhet meg, amely elkötelezetten támogatja a hazai egyházakat, az evangélikus egyház pedig megtalálta a legjobb célt, ami nem más, mint gyermekeink lehető legjobb körülmények közötti nevelése.”
Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője végezetül a helyi gyülekezet felelősségét és jövőbeli feladatait hangsúlyozta:
„Évekkel ezelőtt Magyarország kormányával való együttműködésünkben tizenöt óvoda építését határoztuk el, a folyamat pedig szépen halad. Ehhez azonban felelősség is társul: mindennek tartalmat kell adni, és tudjuk a Szentírásból: ha az Úr nem épít házat, akkor hiába fáradoznak az építők. Ennek jegyében a gyülekezetnek óriási felelőssége van abban, hogy a holt köveket élő kövekké tegye. Tartalommal töltse meg az intézményeket, hiszen az a cél, hogy úgy tudjunk a gyermekekhez és szülőkhöz szólni, hogy a társadalmi szerep, az Isten előtti felelősség és az egymáshoz való szeretetteljes kapcsolat tartósan fennmaradjon.”
Összesen 550 milliós keretből dolgoztak, illetve építkeznek majd még.
Az egykori Pénzügyminisztérium épületének felújítása során a Mapei termékeit több mint 23 000 m²-en alkalmazták.