Prémium anyagok, hatalmas erkélyek és korszerű gépészet teszik vonzóvá a SZABADICS első saját ingatlanfejlesztését.
Csopak egyik saroktelkére a ’30-as évek jellemző stílusjegyeit idéző társasházzal építette meg első önálló beruházását a SZABADICS Építőipari Zrt. megbízásából a SZABADICS Zrt. Magasépítési Diviziója. Az Ifjúság sétány 5. alatti üdülőház tömegformálásában kapcsolódik ugyan a szomszédos együtteshez; ívre szerkesztett sarokerkélyei, hierarchia nélküli párkányosztása és földszinti travertin mészkőburkolata mégis a balatoni nyaralóépítészet aranykorához kapcsolja a tízlakásos épületet.
A földszinti üdülőegységekhez magánkert, az emeletiekhez pedig hosszan kinyúló, konzolos erkély készült az 1385 m2-es telekre került négyszintes épületen. A szabadonálló ház külső megjelenését meghatározzák a környezetére reflektáló anyagok: az alsó szinten travertin mészkőburkolat, a felsőbb szinteken fehér prémium nemesvakolat, alumínium nyílászárók, lamellás zsaluzia és alumínium sínes, befogott üvegkorlátok emelik az épület minőségét, de a kőporcelán teraszburkolat is azt a célt szolgálja, hogy lakók prémium környezetben érezhessék magukat.
A 74,5 és 116 m2 közötti méretű lakóegységek mindegyikét a telek egyedülálló lehetőségeinek bemutatására hangolták:
a balatoni panoráma a tervezés egyik fő szempontja volt, az épület minden üdülőegysége a lehető legnagyobb mértékben nyit a természet felé.
A teljes falat betöltő üvegfelületek, a nagy kiülésű, széles erkélyek, a légies üvegkorlát mind-mind azt a célt szolgálják, hogy a leendő lakók állandó vizuális kapcsolatban lehessenek a balatoni környezettel.
Rajkay Géza projektvezető segített megismerni a kivitelezés részleteit. Mint mondta: a munkákat megnehezítette a telek mérete, ami nem volt alkalmas nagymennyiségű anyag tárolására, így komoly odafigyeléssel kellett szervezniük a zsaluk és az építőanyagok érkezését, amelyeket sokszor csak a felhasználás üteméhez alkalmazkodva, kisebb mennyiségekben lehetett a helyszínre szállítani.
„Nehezítették a munkát – tette hozzá – a szomszédos csopaki strand nyári forgalma miatti sűrűn parkoló autók is.”
Monolit vasbeton teherhordó szerkezettel készült az épület, monolit vasbeton lemezalappal, amelynek telepítése különösen izgalmas pillanatokat okozott a kivitelezőknek.
„Az alapozási munkák idején, 2024 februárjában tetőzött a Balaton vízszintje. Az alap alá kerülő, előírt teherbírású ágyazat kialakítása során, annak alsó síkján megjelent a Balaton vize, ami megnehezítette a megfelelő ágyazati teherbírás elérését” – mesélte a projektvezető.
Hanggátló elválasztó falak határolják a lakásokat, amelyek hőszivattyúval működtetett padlófűtést és mennyezet fűtés-hűtést kaptak amellett, hogy minden lakásban gépi szellőzést is kiépítettek. 20 centiméter szigeteléssel képzett vakolatrendszer került a ház homlokzatára, a zárófödémen pedig napelemek kaptak helyet, amelyek a közös helyiségek energiaellátását biztosítják. A nagy kinyúlású, konzolos erkélylemezek gondos tartószerkezeti tervezést, lehajlásszámítást, és ennek megfelelően pontos kivitelezést igényeltek.
Szabadics Roland, a SZABADICS Építőipari Zrt. operatív igazgatója felhívta a figyelmet arra:
„Első saját tőkéből megvalósuló ingatlanfejlesztésünkre referenciaként tekintünk és keressük a hasonló lehetőségeket a jövőben. Alapvető szempont volt a magas minőség és a vevőkkel való professzionális kapcsolattartás, melynek érdekében az értékesítőkkel, a Unique Homes Kft-vel közösen egy modern, látványos honlapot építettünk fel saját arculattal az értékesítésre, illetve magas szintű, személyes rendelkezésre állással fogadtuk az ügyfeleket, valamint ennek megfelelően több elemében is luxus minőségű megoldást választottunk: a közösségi terek kialakítása, az üvegkorlátok, nyílászárók vagy épp a gépészet is felső kategóriájú.”
A generáltervező KD Mérnöki Kft-vel közösen BIM használatával bonyolították le a teljes tervezést-építkezést, amellyel nagymértékben kiszűrhetők voltak a szakági ütközések és mennyiségi eltérések; ami a telekméret és a kivitelezés kiemelt helyszíne miatt nagyon fontosnak bizonyult.
Ennek köszönhető, hogy a 2024 januárjában megkezdett építkezést mára le is zárhatta a kivitelező: már csak a befejező munkák folynak, így a kertépítés, a teraszburkolatok készítése, az üvegkorlátok befejezése vagy épp a festésjavítások; a napokban pedig birtokba is vehetik tulajdonosaik energiahatékony, panorámás otthonaikat.
Átadták a KITE megújult telekgerendási alközpontját, az agrártevékenységeket összekapcsoló és a háttérműködtetésben fontos szerepet játszó vállalat hálózata erősödött ezzel.
A fejlesztések mintegy 1,4 milliárd forintnyi uniós forrás felhasználásával valósulnak meg.