A Sebes-Körösön épült duzzasztón 1,7 milliárdos fejlesztést végeznek, az üzembiztonság helyreállítása mellett a fenntartható vízgazdálkodás a cél.
A Kötiviép 'B Kft. kivitelezésében kedden elkezdődött a körösladányi duzzasztó rekonstrukciója. A beruházásra uniós forrásból, a KEHOP kereteiben több mint 1,7 milliárd forintot nyert el az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig) konzorciuma. A Békés megyei építménynél tartott projektindítón Bak Sándor, a Kövizig igazgatója számolt be a részletekről.
A duzzasztó 1977-es üzembe állítása óta nem volt felújítva, a projekt célja az üzembiztonság helyreállítása, valamint a fenntartható vízgazdálkodás feltételeinek javítása.
A Sebes-Körös mederátvágásában épült körösladányi duzzasztó feladata, hogy a Tiszából a Körös-völgybe átvezetetett vizet az igények szerint megossza, a vízhiányt megszüntesse, gazdaságosabbá tegye a víz eljuttatását a felhasználási területekre.
Az objektum 1,6-2,2 millió köbméter víz tározását, 378 hektár öntözött terület és 147 hektár halastó vízellátását biztosítja. Ellátási területén fekszik Szeghalom, Körösladány és Vésztő, együttesen mintegy 21 ezer lakossal.
A felújítás után a duzzasztó hozzájárulhat az öntözött területek, valamint a vízre épülő rekreációs szolgáltatások bővítéséhez. A beruházásnak 2020 szeptember végére kell befejeződnie.
Kocsi Mihály, a Kötiviép 'B Kft. ügyvezető igazgatója az alábbiakban határozta meg a kivitelező cég feladatait:
A világhálón elérhető adatok szerint a szolnoki székhelyű társaságot 1997-ben alapították. A vállalat jelenleg 97 főt foglalkoztat, 2016-os árbevétele nettó 2,68 milliárd forint volt.
Az ügyvezető igazgató referenciaként egy hasonló vízügyi projektet említett: a cég végezte a Kisdelta árvízi szükségtározó korszerűsítését is, ami a szintén Békés megyei Gyula mellett, a Fehér- és Fekete-Körös összefolyásánál épült meg.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.