A Kötiviép’B nagyszabású projektben újítja fel a Tiszalöki Vízlépcsőt.
Már több mint 65 éve üzemel a Tiszalöki Vízlépcső melynek átfogó modernizációs munkáját a hazai vízépítés meghatározó szereplője, a Kötiviép’B Kft. végzi el. A projekt tavaly tavasszal rajtolt el, lapunk azóta többször is beszámolt az előre haladásáról, legutóbb májusban.
A tiszlöki létesítmény az energiatermelés mellett duzzasztóműként is működik: a duzzasztómű építésére azért volt szükség, mert a Tisza szabályozása után a víz jóval gyorsabb lefolyása miatt időnként aszályok sújtották a mezőgazdaságot. A nagyműtárgy másik kiemelt feladata biztosítani az Alföldet öntöző és ivóvízzel ellátó Nyugati- és a Keleti-főcsatorna friss vízellátását. Utóbbi adja Debrecen ivóvízkészletének jelentős részét is.
Most Miskolcon tartott sajtótájékoztatót a fejlesztésről az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) által vezetett állami befektetői konzorcium. Az eseményen a szervezettől felszólalt dr. Antal Örs árvízvédelmi referens, Varga Sándor, a vízlépcső főgépésze, valamint a Kötiviép’B Kft. projektvezetője, Bárány László, aki részletesen beszámolt a fejlesztés előre haladásáról.
Kiderült: a jól haladtak a munkával, többek között a három részből álló gátszerkezet első gáttábláján már közel járnak a feladatok befejezésével. Itt
A projekt várhatóan 2022 január végén ér véget, addig a további két gáttábla rekonstrukcióját, a hajózsilip megújítását, a villamos létesítmények mnodernizációját, illete a meder- és partvédelmi munkákat végzik még el.
Az esemény után fotósunk a kivitelező képviselőivel bejárta a Tiszalöki Vízlépcső helyszínét, az ott készült galériával is illusztráltuk cikkünket.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.