Négyszeresére növeli az öntözhető területet az Aqua-General által kivitelezett beruházás, melyben a mederburkolás és az új műtárgyak felépítése is előrehaladott állapotban van.
Már 3500 méternyi szakasz elkészült a Derecskei-főcsatorna medrének burkolásából, mely összesen 5200 métert érint - értesült a kivitelezés helyszínén tartott szerda reggeli sajtótájékoztatón a magyarepitok.hu. Az Aqua-General Kft. által kivitelezett projektről Bara Sándor, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója számolt be lapunknak.
Szavaiból kiderült, a tavaly tavasszal elkezdett átfogó fejlesztésben azért van szükség a meder burkolására, hogy kevesebb legyen az elszivárgó víz.
Emellett a rendszer vízkormányzását biztosító eszközök is megújulnak: "Ennek érdekében mind a 32 új műtárgy megépült már, további hatot pedig felújítanak"
- árulta el az igazgató. Hozzátette, hátra van még a szivattyútelep korszerűsítése és kapacitásbővítése.
A beruházást többek közt az indokolja, hogy az elmúlt 30 évben a Derecskei-főcsatorna és a derecskei Kisdülői vízelvezető útvonalon a csatorna erősen feliszapolódott, a meglévő műtárgyak felújításra szorultak.
A 3 milliárd 6 millió forintos fejlesztésben a mederburkolás mellett 22,7 kilométeren kotrást is végeznek, valamint 800 méternyi új szakasz is épül a csatornán. A Derecskei-főcsatorna teljes megújítása mellett két oldalága is felújítást kap. Mindezek mellett a projekt része az Ürmöséri I. csatorna, a Derecske-Kisdülői csatorna és a Derecske-Kisdűlői I. csatorna fejlesztése is.
A beruházás egyrészt javítja a terület káros vizeinek az elvezetését. Másrészt a rendszer kettős működésűvé válik, és aszályos időben lehetővé válik a vízpótlás, javítva a térség vízellátását.
Az eddigi terület négyszerese, 4800 hektár válik öntözhetővé.
A szerdai sajtóeseményen kiderült, a főcsatorna korszerűsítése a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében, több mint hárommilliárd forintos európai uniós és hazai támogatásból zajlik. A fejlesztés megvalósítására a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság az Országos Vízügyi Főigazgatóság konzorciumi partnereként pályázott.
Az elhangzottak szerint a csatornarendszert érintő kivitelezési munkák jó ütemben haladnak, miközben a víz szolgáltatása, illetve a káros vizek elvezetése folyamatosan biztosított. A tervezett ütemterv szerint a munkálatok jövő év augusztusáig tartanak.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.