Középvizes állapotban figyelték meg a Mészáros és Mészáros Kft. által megépített Pápoci műtárgyat.
Középvizes állapotban is hatékonyan működik a nemrég megépült pápoci fenékküszöb: a szakemberek ezúttal közepes vízhozamok mellett is megfigyelhették a folyó nagyvízi medrében található, Pápoci-holtágon kialakított kőmű működését - derül ki az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság közleményéből.
A holtág vízellátását is biztosító műtárgy a Mészáros és Mészáros Kft. kivitelezésében épült meg „a Rába és a Rábca folyó mentesített öblözeteinek árvízvédelmi fejlesztése” című KEHOP-projekt részeként, mely során elvégezték a csatlakozó partszakaszok rendezését is.
A teljes beruházás 3,9 milliárd forintos európai uniós forrásból valósult meg az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság működési területén az igazgatóság és az Országos Vízügyi Főigazgatóság konzorciuma által.
A fejlesztésnek köszönhetően az árvízvédelmi művek biztonságosabbá, az árvízkárok pedig sikeresebben megelőzhetővé váltak, amely kedvezően hat a térség gazdaságára is, valamint a turizmus fejlődésére is.
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatósághoz tartozó Pápoc területén állandó árvízvédelmi töltés épült, emellett
A területi vízügyi igazgatóság honlapján megjelent információk szerint a napokban közepes vízhozamok mellett figyelhették meg az új Pápoci fenékküszöb működését, amelyre a kőmű megépítése óta még nem volt lehetőség.
A Rábán érkező vízhozam nagy része a kőküszöbön bukott át, ugyanakkor a létesítmény megfelelő mennyiségű friss víz utánpótlással látta el a Pápoci-holtágat is. Ez azt jelenti, hogy a Pápoci-holtág teljes hosszán a korábbinál intenzívebb áramlás alakult ki, amely biztosította az újonnan kialakított vizes élőhely átöblítését. A holtágba ki- és a Rábába visszafolyó víz áramlása jól látható volt a fenékküszöb alatt és felett kialakított vezérárkokban.
A halak szempontjából a fenékküszöb átjárhatóságát maga a kisvízi bukókialakítás, illetve a holtág biztosítja. A vízitúrázókat pedig a küszöb alatt és felett kialakított sólyázóhelyek segítik a csónakok átemelésében.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.