A két szennyvíztisztító-telepet a magyar Pureco-Unit Konzorcium tervezte és valósította meg ghánai partnereivel együtt.
Magyar tervezésű és kivitelezésű szennyvíztisztító-telepeket adtak át a ghánai Takoradi és Tamale városokban - számolt be az eseményeken a magyar kormányt képviselő Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára szerdán telefonon az MTI-nek.
Az államtitkár elmondta: a két szennyvíztisztító-telepet a magyar Pureco-Unit Konzorcium tervezte és valósította meg ghánai partnereivel együtt. A Pureco Kft. afrikai tevékenységéről lapunk is beszámolt, amikor részletesen bemutattuk a szintén a ghánai Takoradi városában kivitelezett, különleges tulajdonságokkal bíró víztározó állótartályt. Az újdonságnak számító állótartályt első ízben Afrikában alkalmazta a Pureco: Takoradi városában a most szóban forgó szennyvíztisztító telep területén építették be azt. Az állótartály a szennyvíztisztító telep üzemeltetéséhez szükséges jelentős mennyiségű technológiai vizet biztosítja.
A Pureco-Unit Konzorcium a ghánai Kumasi településen már korábban kivitelezett egy szennyvíztisztítót, így a most átadott telepekkel együtt megoldottá válik Ghána három legnagyobb vidéki városa teljes gyűjtött szennyvízének tisztítása. A három telep közel kétmillió ember szennyvizét kezeli, és az egész régió ivóvízminőségét javítja.
Azbej Tristan hozzátette: korábban ezekben a városokban kezeletlenül hagyták a szennyvizet, ami szennyezte az ivóvizet, járványokat, jelentős népegészségügyi problémákat okozva a térségben.
Délután a Pureco is közzétett egy sajtóközleményt, melyben a beruházás több részletéről bővebb információt adtak. Megtudtuk, a három településen egyenként 1000 – 1000 m3/nap kapacitású 100% szippantott szennyvizet (faecal sludge) kezelő telepeit magyar szakemberek az EU szabványoknak megfelelően tervezték és építették meg, a WHO-nak a tisztított élővízi befogadóra történő bocsátására vonatkozó követelményeknek megfelelően.
A városok kezeletlen szennyvizének kezelésére alkalmazott saját fejlesztésű, egyedülálló megoldást, a Septopure® technológiát az ENSZ a Fenntartható fejlődési célok (SDG) teljesítésének felgyorsítását elősegítő technológiaként nevesítette.
A cég kifejtette:
A Pureco a három telephely bemutatására mindemellett részletes - angol nyelvű - dokumentumokat, illetve videót is közzétett, melyek itt érhetőek el:
Hangsúlyozták:
a projektek jelentős mérföldkövek mind a magyar, mind ghánai félnek, hiszen az ország első magyar technológiával megvalósuló vízipari fejlesztésre, a megvalósítás és finanszírozás módjára korábban nem volt példa a térségben.
A pénzügyi háttérről kifejtették a telepeket a magyar konzorcium Ghána egyik legnagyobb magántulajdonú cégcsoportja, a Jospong Cégcsoport részére tervezte és készítette el. A beruházáshoz a magyar exporthitel-ügynökség, az Eximbank biztosított nemzetközi színvonalú finanszírozást nemzetközi sztenderdek szerint elbírált és folyósított, úgynevezett vevőhitel keretében az OECD és az Európai központi hitelintézetek által szabott keretek és kamatfeltételek mellett. Kiemelték azt is: a projektekhez a stabil gazdaságdiplomáciai hátteret a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztosította.
Minderre kitért tájékoztatójában Azbej Tristan is, aki a magyar vízipar legnagyobb sikertörténetének nevezte az afrikai térségben a telepenként megközelítőleg 3,8 milliárd forintos beruházást.
A Pureco-Unit Konzorcium, amely a technológiát szolgáltatta, a tervezést, a műszaki előkészítést és a kivitelezést menedzselte, világszínvonalú magyar szennyvíztisztítási technológiát honosít meg a térségben - értékelt.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a szennyvíztisztító-telepek nem segélyprogram részeként, hanem piaci alapon, a magyar Eximbank telepenként 10 millió eurós hitelfinanszírozásával valósultak meg. Ugyanakkor a beruházások "szolidaritási komponense is jelentős", hiszen több millió ember szennyvízkezelési kihívásait enyhítik és még több ember ivóvízellátásához járulnak hozzá. Emellett a szennyvíztisztító-telepeknek lakosságmegtartó hatása is van, hiszen jelentős munkahelyteremtő beruházások - jegyezte meg.
A telepek a magyar kormány - az afrikai kontinensen a magyar diplomáciai és külgazdasági jelenlét növelését célzó - déli nyitáspolitikájának is eredményei. A beruházások diplomáciai keretét a 2019-ben aláírt magyar-ghánai vízügyi egyezmény teremtette meg - tette hozzá az államtitkár.
Azbej Tristan kitért arra: Magyarország a Hungary Helps programon keresztül is hozzájárul a ghánai közösségek megerősítéséhez, különösen az elmaradott, illetve a szomszédos Burkina Fasóból átcsapó terrorista szervezetek által veszélyeztetett közösségeket támogatja oktatási, fejlesztési és más humanitárius projektek keretében.
A magyar kormánynak a külgazdasági kapcsolatok ösztönzése mellett célja az is, hogy a ghánai emberek meg tudják őrizni az ország stabilitását, és megteremthessék jövőjüket a szülőföldjükön, ahelyett, hogy az európai irányú migrációt választanák - mondta Azbej Tristan.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.