Többek közt 50-60 éves védelmi központok épülnek át, villamosítanak egy dízel üzemű szivattyútelepet, és közel 50 kilométeren javítják a töltések állékonyságát.
Befejezéséhez közeledik a Tisza-völgy vízügyi infrastruktúra fejlesztését szolgáló projekt – derült ki a KÖTIVIZIG közleményéből. A KEHOP keretében, uniós és hazai forrásból megvalósuló, 5,6 milliárd forintos beruházást a Duna Aszfalt Zrt., a Horváth Építőmester Zrt. és a KELET-ÚT Kft. kivitelezi, terv szerint november végi zárással. Az „Ágazati infrastruktúra fejlesztése” elnevezésű projektet az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF), a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG) és a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) konzorciuma bonyolítja le.
A fejlesztés előrehaladásáról Harsányi Gábor, a KÖTIVIZIG műszaki igazgatóhelyettese október 16-án Szolnokon, a KÖTIVIZIG Védelmi Osztag telepén számolt be. Eszerint a projekt során
Szavaiból kiderült, a vízügyi infrastruktúra fent leírt fejlesztése közvetlenül, illetve közvetetten járul hozzá az árvízi biztonság növeléséhez a Tisza-völgyben. A beruházás konkrétumaira is kitért, amelynek része többek közt
A töltéseknél elvégzett munkát az árvizek alatt tapasztalt jelenségek megszüntetése, illetve a szükséges ideiglenes védekezési beavatkozások megelőző célú kiépítése miatt indokolta a szakember. „Ezek egy részén az árvízvédelmi töltés helyzeti állékonyságának javítását a mentett oldali töltéselőtér leterhelésével, máshol a nyúlgátat kiváltó vízoldali agyagpadka építésével tervezzük” – magyarázta Harsányi Gábor. „A vízoldali agyagpadkát pályaszerkezet támasztja meg, amely járulékos haszonként az árvízvédelmi fővédvonal megközelíthetőségét is javítja.”
Ami a részleteket illeti, a KÖTIVIZIG Karcagi szakaszmérnökségét érintően zajlik az Apavára új védelmi központ és a karcagi gépszín építése, valamint a Gástyás II. szivattyútelep rekonstrukciója, ami magába foglalja a jelenleg dízelként üzemelő telep elektromosítását is. Ezzel jelentősen nő a belvízi biztonság, továbbá a nyomócsőhálózat átalakításával a Gástyási öntözőcsatorna kapacitása.
A szolnoki Védelmi Osztag telep kiemelten fontos logisztikai bázis, ahol a KÖTIVIZIG védelmi anyagokon és gépeken kívül az országos védelmi készlet jelentős hányadát is tárolják, egy részét jelenleg sajnos nem optimális körülmények között. Ezért itt új raktárépületek létesülnek, amelyek révén lehetővé válik a védelmi gépek és eszközök szakszerű tárolása, állaguk megóvása. Ugyancsak a védelmi gépek és eszközök állagmegőrzését biztosító szakszerű tárolása a célja a KÖVIZIG működési területén lévő Hosszúfok II. szivattyútelepen felépített csarnoknak, ami hosszú távon megoldja a hordozható szivattyúk elhelyezési gondjait.
A projekt része a KÖTIVIZIG Szolnoki Szakaszmérnökség területén található, a ’70-es években épült tiszaligeti árvízvédelmi központ felújítása és átalakítása is, mely jelentősen hozzájárul a védekezés hatékonyságához azzal, hogy biztosíthatóvá válik a munkában résztvevő szakemberek elszállásolása.
A projekt fizikai befejezésének tervezett dátuma: 2023. november 30.
A SZABADICS romániai leányvállalatának ezúttal egy északkelet-erdélyi régiót érintő fejlesztését mutatjuk be.
Magyarország és Szlovákia vízipara szorosan összekapcsolódik, a Pureco főtámogatásával platformhoz jutó közös gondolkodás pedig kiváló üzleti lehetőségeket is hozhat.