A Merkbau 800 darab gyümölcsfát vett, és azokat kollégái, valamint több tucat iskola és óvoda fogadta örökbe.
A Merkbau Építőipari és Kereskedelmi Zrt. szegedi telephelyén több mint 160 darab őshonos gyümölcsfa átadására került sor szerdán a város óvodásai és iskolásai számára. Az eseményen részt vettek az intézmények képviselői, valamint a Merkbau CSR projektfelelőse, Kovács-Merényi Judit és Torma Szabolcs marketing és PR-vezető.
„Az őshonos gyümölcsfák vásárlásával és ültetésével szeretnénk csökkenti cégünk karbonlábnyomát. A karbonlábnyom azt mutatja, hogy tevékenységünkkel mennyi üvegházhatású gáz kerül közvetetten és közvetlenül a levegőbe”
– mondta el Kovács-Merényi Judit, aki 2019 óta tevékenykedik CSR (vállalati társadalmi felelősségvállalás – a szerk.) területen.
A szakember ezután hozzátette: az építőipar alapvetően nem egy minimális karbonkibocsátással működő iparág, úgyhogy folyamatosan dolgoznak azon, hogyan lehet a környezetet kevésbé károsítani és a klímát kevésbé veszélyeztetni. Ennek megfelelően a Merkbau 2020-as CSR stratégiáját a környezetvédelem és a fenntarthatóság kérdésköre határozta meg, ezen belül
a szemétgyűjtés, a hulladék szállítás, a papír felhasználás, a nyomtatás visszaszorításának, a takarítószerek és konyhai beszerzések zöldítésének, valamint a műanyag palackok visszaszorításának témaköre.
Miután a Merkbau kiszámolta saját karbonlábnyomát, rögtön elkezdték tervezni, miképpen lehet kompenzálni károsanyag kibocsátásukat. „Ezt egyrészt megtesszük úgy, hogy számtalan napelemet telepítünk: minden új saját beruházásunk tervezésénél nagyon fontos, hogy hová tudunk napelemet telepíteni. Továbbá az összes kereskedésünk és üzemünk tetején vannak napelemek és külön napelem parkkal is rendelkezünk.”
Két éve döntött úgy a Merkbau, hogy a szokásos, partnereknek szánt karácsonyi tárgyi ajándék helyett nemes ügyre fordítja azt az összeget, így a halasi kórház támogatása után tavaly gyümölcsfákat vásárolt a vállalat.
A Merkbau 2020 év végén 800 darab gyümölcsfát vett, ezek egy részét még az ősszel elültették, ám nagyobb része most tavaszra maradt. „A kollégák ültették el a fák felét, a másik felét pedig olyan óvodáknak és iskoláknak juttatjuk el, akik a kereskedéseink városaiban működnek, vagyis Kecskeméten, Szegeden, Baján és Kiskunhalason. Ők együttesen 400 fát fogadtak örökbe. Ezzel gyakorlatilag a gyerekek környezeti neveléséhez is hozzájárulunk, hiszen végig tudják követni a fa életét az ültetéstől a növekedésig, amíg az adott intézménybe járnak.”
A Merkbau kollégáit is bevonja a környezetvédelem iránti érzékenyítésbe, sőt maguk kezdeményeznek házi kihívásokat. Például arra ösztönzik egymást, hogy saját dobozban hozzák el az éttermi ebédet, ne az eldobható edényt válasszák. A teljesítésért apró nyeremény is jár.
Ilyen és ehhez hasonló lépésekkel halad a Merkbau a karbonsemleges működés irányába. Ezzel nemcsak saját tevékenységét igazítja a manapság egyre inkább elvárt környezetvédelemmel kapcsolatos elvárásokhoz, hanem igyekszik felhívni a figyelmet a többi vállalat számára is arra, hogy hosszú távon csak zöld megoldásokkal érdemes és lehetséges felelősen működni.
Hazánk egyik legnagyobb mintagazdaságának és agrárszakképző iskolájának új sportcsarnokáért a DAW Építész Stúdió tervezőként, míg a Bulid It Mérnökiroda Kft. kivitelezőként felelt. Az egykor világhírű, császári és királyi ménesbirtok campusának legújabb tagja visszafogott formálásával és erőteljes karakterjegyeivel hirdeti az épületegyüttes új korszakának szemléletét.
A WHB és a LATEREX kivitelezésében 13 hektárnyi területen egy páratlan épületegyüttes jött létre, amely az érintett intézmények mellett egész Dunakeszi számára komoly előrelépést jelent.