2024.12.04, Szerda
Idén szintet lépett a Metal.Meet
KÉSZ Csoport

Idén szintet lépett a Metal.Meet

magyarepítok.hu

2024.12.04. 07:45

Teltházas szakmai rendezvényen mutatta be a bim.GROUP és a KÉSZ Metaltech pár fontos projektjét az elmúlt évekből. A nap folyamán nemzetközi és hazai vendégelőadók többféle megvilágításban beszéltek a fém használatáról az építészetben.

Harmadik alkalommal rendezte meg közös konferenciáját a KÉSZ Csoporthoz tartozó KÉSZ Metaltech Kft. és a KÉSZ Csoport stratégiai partnere, a bim.GROUP Kft. A Metal.Meet elsődleges célja a közösségépítés és a tudásmegosztás. A résztvevők neves hazai és külföldi szakemberek előadásain keresztül nyerhettek betekintést a megvalósult projektekbe és a nemzetközi szinten is kimagasló beruházásokba, valamint megismerhették azok tervezési kihívásait is.

Rendkívüli érdeklődés mellett, remek hangulatban zajlott tehát a Metal.Meet 3.0, amelynek ezúttal stílszerűen – hiszen a két cég vállvetve dolgozott a megvalósításában – a MOL Campus adott otthont.

A köszöntőbeszédet Barócsi Róbert, a KÉSZ Metaltech ügyvezetője, valamint Ballay Zsolt, a bim.GROUP cégvezetője tartotta. A nyitóelőadást Perényi Lóránttól, az építészeti stratégiáért felelős helyettes államtitkártól - egyben az esemény védnökétől - hallhatták az érdeklődők.

 

 

 

Aktualitások körül

Tiszta játék - tiszta tér címmel Balázs Mihály DLA egyetemi tanár, Kossuth-díjas építész, az MMA tagja és Tarnóczky Tamás Pro Architektúra díjas építész, mesteroktató bemutatóját láttuk a székesfehérvári Alba Aréna tervezési folyamatáról.  Ezután a KÉSZ Metaltech cégvezetője, Kardos Zoltán Pál előadása bevezetett minket az Alba Aréna tartószerkezeti megoldásainak részleteibe.

Kas Oosterhuis holland építész „12 út a továbblépéshez” című előadása a jövőbemutató projektekkel nagy hatást gyakorolt a jelenlévőkre; Koltay Ágnes, a Koltay Facades ügyvezetője bemutatta impozáns portfóliójukat és közel-keleti munkásságán át kitekintést adott a nemzetközi homlokzatépítési trendekre; Kai-Uwe Bergman építész, a Bjarke Ingels Group new-yorki irodájának partnere pedig a fenntartható szemlélettel megvalósult épületeiket hozta el a látogatóknak.

„A lépcső, mint művészet – a MOL Campus és a spirállépcsők” címmel hallgathatták meg a résztvevők Lőczi Gergő építész (Finta és Társai Építész Stúdió) és Kovács Ádám tervező (Épületburok iroda, bim.GROUP) előadásait. Majd Juhász Márton, a bim.GROUP innovációs irodavezetője és Lewandowski Dávid innovációs menedzser tartott előadást „A tervezés jövője ─ digitalizációs technikák, programozott tervezés” címmel; végül Juhász Ákos építész, kreatív vezető (bim.GROUP) ismertette meg a ma kiemelten fontos téma újdonságait „Karbonlábnyom a tervezési folyamatban” című beszámolójában.

 

 

Tudásmegosztáson a hangsúly

A konferencia során alkalmunk nyílt röviden beszélgetni a két szervező cég képviselőjével is. Kocsis András Balázs, a bim.GROUP üzletfejlesztési vezetője, tartószerkezeti tervező, valamint Barta Levente, a KÉSZ Metaltech üzletfejlesztési és értékesítési vezetője, építészmérnök kiemelték:

A Metal.Meet a bim.GROUP és a KÉSZ Metaltech közös rendezvénye, amely azért jött létre, hogy megmutathassák, milyen projekteken dolgozik együtt a két cég. Számos tervezésnél hozott különleges megoldásokat a kiváló együttműködés, hiszen olyan épületek megvalósításában vehettek részt, amelyekre mindkét oldalról büszkék lehetnek.

„Első két alkalommal – ismertette Barta Levente – szerettük volna megmutatni, milyen projektekben vettünk részt, ehhez pedig meghívtuk a saját partnereinket. Idén viszont csavartunk egyet a dolgon, mert úgy gondoljuk, sokak számára lehet érdekes, miként is építjük meg a különleges épületeket. A tudásmegosztást szerettük volna szélesebb körben megnyitni, ezért kértük fel a Magyar Építész Kamarát, hogy vegye fel rendezvényünket a továbbképzési programjába.

Szorosan kapcsolódik ehhez, hogy olyan külsős építészeket, mérnököket hívtunk meg előadni, akik nemcsak Európában, de világszinten is ismertek. Megpróbáltunk velük együtt komplex képet nyújtani a mai lehetőségekről: míg ők a tervezési oldalról adtak ismertetést, mi mérnöki, illetve kivitelezési-gyártási oldalról kapcsolódtunk be.”

„Átalakult a rendezvényünk, hiszen – részletezte Kocsis András Balázs – tervezőként általában úgy látjuk a szerkezetet, hogy még nincs kész.

A mérnökök tehát ritkán találkoznak a végeredménnyel. A Metal.Meet olyan rendezvény, amit azért is hoztunk létre, hogy megünnepeljük a közösen elért eredményeinket.”

 

Kocsis András Balázs,
 bim.GROUP üzletfejlesztési vezetője

 

Szimbolikus helyszín

Nem véletlen a helyszínválasztás sem: idén a MOL Campus adott otthont az eseménynek. Hazánk legmagasabb irodaépületében is a két vállalat közös erőfeszítése, kitartó munkája tükröződik.

„Mindig olyan épületben tartjuk a rendezvényt, ami kötődik hozzánk” – mesélte Kocsis András Balázs. „Levente burkolattal foglalkozik, én pedig acélszerkezettel. Ezek a leggyakrabban együtt járnak, hiszen jellemzően acélszerkezetre helyezzük a burkolatot, így tehát már csak szakmán belül is szorosan kapcsolódunk egymáshoz. Ez pedig sokszor komoly mérnöki munka és nehéz koordinációs tevékenység is.

Azért is különleges számomra ez a helyszín, mert nemcsak a torony felső koronájának acélszerkezetét készíthettük, de innen nyílik a legjobb rálátás az Atlétikai Stadionra, amivel keltem és feküdtem az elmúlt öt évben.”

 

Barta Levente, a KÉSZ Metaltech
üzletfejlesztési és értékesítési vezetője

 

Közös munka, közös siker

Amint Kocsis András Balázs felvázolta munkájuk menetét: „a legegyszerűbb felületek mutatnak a legjobban, ezek azonban szerkezeti és burkolati szempontból komoly kihívást jelentenek. Amikor a tervezés eljut addig a fázisig, hogy hogyan lehet egy épületet papíron megvalósítani, akkor jövünk mi a bim.GROUP-pal. Már a szerkezettervezés korai szakaszában igyekszünk együttműködni a KÉSZ Metaltech burkolatért felelős tervezőivel is, hiszen figyelembe kell vennünk a burkolattervezői-gyártmánytervezői igényeket is.”

„Itt különösen a gyártás az érdekes, mert – emelte ki Barta Levente – ahhoz, hogy egy épület magas minőségben készülhessen el, nagyon fontos, hogy a tervező ismerje a kivitelező, különösen pedig a gyártó lehetőségeit.

Mi már szinte egymás rezdüléseit is értjük; tudjuk, melyik cég mire képes és aszerint tervezünk, hiszen kéz a kézben kell végigmennünk a tervezés folyamatán ahhoz, hogy minden sikerüljön.”

Most pedig az építészeket is meghívták a rendezvényre, hogy láthassák, milyen technikai nehézségeket oldanak meg a szerkezet- és burkolattervezők, milyen sikereket érnek el és mik azok a pontok, valamint helyzetek, amikre építészként érdemes nagyobb gondot fordítani. Vannak olyan pontok, amikor a tervezőasztalon olyan részekhez érnek az építészek, ahol támogatni tudjuk a tervezett épület részleteinek kidolgozását, hogy a terv és megvalósulás minél közelebb kerüljön egymáshoz. Abban bízunk, hogy a konferencia eredményeképpen az ilyen jellegű együttműködések nagyobb számban indulnak el. Közös célunk, hogy egyre több olyan kiemelkedő épület valósuljon meg, amelyekről érdemes szakmai fórumokon beszélni.

 

 

Platformoké a jövő

„Kas Oosterhuis előadásában bemutatta a ’90-es évek parametrikus tervezését, ami koordinátákból adódó, függvényekkel leírt felületeket és szerkezeteket jelentett. Mára – emelte ki Kocsis András Balázs – olyan eszközök állnak rendelkezésünkre, amelyekkel egy laikus is képes szemre tetszetős, ugyanakkor megvalósíthatatlan épületeket alkotni. Hallatlan szabadság nyílt a designban.

E konferencia célja talán leginkább az, hogy megmutassuk a lehetőségeket; azt, hogy hogyan hozható létre valami, ami - a rendelkezésünkre álló technikai tudással és technológiával - a lehető legpontosabban képezi le az építészeti gondolatot.

Az idei Metal.Meet megerősítette azt a feltételezésünket, hogy a mi speciális területünk az építész szakmagyakorlók számára is érdekes. A fémszerkezeteknek, burkolatoknak van létjogosultsága a hazai építészetben is,  – összegezte Barta Levente. Jó látni azt, hogy olyan mérnökkollégák, beruházók voltak jelen, akik meghatározzák a mai magyar piacot. Reméljük, hogy jövőre ismét sikerül egy ilyen színvonalú rendezvényt megtartani, mi biztos itt leszünk.

A Metal Meet konferencia egy olyan új platform, ahol a tudásmegosztáson, a közösségépítésen keresztül szeretnénk egyre magasabb építészeti minőséget elérni. Jövőre mindenképp folytatjuk!

 

Galéria

AktuálisKÉSZ CsoportKÉSZ Metaltech Kft.bim.GROUP Kft. konferenciaMetal.Meet