A TOP kiírásai közül eddig tizenhét jelent meg a megyében, melyekre összesen közel ötszáz projektötlet született. Békés 57,94 milliárd forinttal részesül a TOP-ból, míg megyei jogú városként Békéscsaba 13 milliárd forintból fejleszthet.
A Békés Megyei Önkormányzat elnöke arról számolt be az MTI-nek, a TOP kiírásai közül eddig tizenhét jelent meg a megyében, ezek 34 milliárd forint fejlesztési forrást nyitnak meg. Zalai Mihály (Fidesz-KDNP) elmondta, a megyei önkormányzat 42 település uniós projektjeit kezeli, 262 projektötletet gyűjtöttek be.
Békésben mostanáig 17 pályázati felhívás jelent meg, ezek közül a megyei önkormányzat főpályázóként a megyei szintű foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések elnevezésű projektre adott be pályázatot. Konzorciumi partnerként további hat pályázatot nyújtottak be a fenntartható települési közlekedésfejlesztés című felhívásra - közölte a megyei elnök.
A másik nagy uniós projekteket koordináló szervezetet, a KBC Békés Megyei Települések Fejlesztéséért Nonprofit Kft.-t tavaly decemberben nyolc önkormányzat (Gyula, Békés, Szarvas, Kondoros, Dévaványa, Sarkad, Körösladány és Vésztő) hozta létre, a szervezet jelenleg 35 település projektjeit koordinálja, több mint 200 projektötleten dolgoznak - tájékoztatta az MTI-t Glózik Klára ügyvezető.
Zalai Mihály kifejtette, Békés megye a TOP-ból
A foglalkoztatás és az életminőség javítása családbarát munkába állást segítő intézmények, közszolgáltatások fejlesztésével fejezetben 2,6 milliárd forint szerepel, míg az önkormányzatok a helyi közcélú energiaellátás megújuló energiaforrások felhasználásával történő megvalósítására 3,67 milliárd forintot fordíthatnak.
A TOP-ban Békés megyének
A TOP forrásai országosan 1230 milliárd forint felhasználását teszi lehetővé a megyék és a megyei jogú városok számára. Ebből a megyék 798 milliárd forinthoz juthatnak, amiből Békés megye 57,94 milliárd forinttal részesül. Emellett több mint 387 milliárd forint elkülönített forrás áll a megyei jogú városok rendelkezésére, ebből a keretből Békéscsaba 13 milliárd forintot kaphat.
Támogatás igényelhető többek között faluházak fejlesztésére, szolgálati lakás felújítására vagy kialakítására, illetve orvosi rendelők fejlesztésére is.
A projekt elsősorban a klasszikus építőipari üzemi előregyártó rendszerek fejlesztésén és tervezésén, másodsorban a BIM és annak integrált hasznosításán alapul.