Először fordult elő, hogy egy cég két első díjat nyert ugyanabban az évben.
A FIABCI (Nemzetközi Ingatlanszövetség) nemzetközi ingatlanfejlesztési nívódíj pályázatán a magyar fejlesztések négy első és két második díjat nyertek. Az ingatlanfejlesztők nemzetközi Oscar-díjának számító FIABCI World Prix d’Excellence idei végeredményéről a FIABCI magyar tagozatának elnöke számolt be sajtótájékoztatón. Gönczi László a magyar ingatlanfejlesztés története legnagyobb sikerének nevezte az idei győzelmeket. A nemzetközi zsűriben idén 32 ország 63 szakembere vett részt, képviselve az ingatlanfejlesztési szakma egy-egy speciális ágazatát.
Nyertes lett
Örökségvédelem kategóriában a zsűri két első díjat adott ki, mindkettőt magyar fejlesztésnek. A Swietelsky Magyarország Kft. által nevezett Várkert Bazár és a Horizont Development Kft. magántőkéből megújított Váci 1 épülete is első díjat kapott.
A műemléki védettséget élvező Váci 1 emellett a legjobb kereskedelmi létesítmények nemzetközi rangsorában a második lett, az európaiak között pedig az élen végzett. A díj történetében először kapott ugyanaz a magyar projekt két kategóriában is ilyen magas elismerést.
A közcélú létesítmények kategóriában a Swietelsky Magyarország Kft. a 4-es metró 10 állomásával is indult, és első díjat nyert. A társaság sikere szintén rekord, még nem fordult elő, hogy egy cég két első díjat nyert volna ugyanabban az évben.
Az ipari létesítmények kategóriában első díjat kapott a LAFARGE Cement Magyarország Kft. környezetbarát, modern technológiát felvonultató üzeme, a Királyegyházi Cementgyár. A pályázaton belül az egyik legnehezebb terepen, masterplan kategóriában ezüst díjat nyert a XIII. Kerületi Önkormányzat a kerület elmúlt két évtizedes fejlődését bemutató Angyalföld újjáépítése elnevezésű projektjével. A kerület a pályázat történetében harmadszor kapott az ingatlanfejlesztők nemzetközi Oscar-díjának számító elismerést.
Gönczi László tájékoztatása szerint egy év múlva Dubaiban lesz a FIABCI kongresszus, ahol ismét átadják majd a nemzetközi díjakat. A következő pályázat témája a boldog város lesz, Budapest három kerülete is megújult az elmúlt időszakban, ezek a városfejlesztések - Ferencváros, Corvin-negyed, Angyalföld - jó eséllyel indulhatnak, és újra fel tudják hívni a figyelmet Magyarországra.
A verseny 25 éves történetében eddig több mint 20 magyar fejlesztés kapott díjat.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.